Pobuda za razmislek o sprejetju interventnega zakona še v tem sklicu DZ
Glede na gospodarske in javno finančne razmere, ki so neugodne in se utegnejo še bistveno poslabšati, smo v stranki Zares na kolegiju predsednika državnega zbora in v dopisu vodjem poslanskih skupin že prejšnji teden predlagali, da bi moral državni zbor razmisliti o tem, da bi poslanke in poslanci vendarle še v tem mandatu obravnavali t.i. interventni zakon. Kot je v današnji izjavi za javnost opozoril dr. Pavel Gantar, namreč utegne v nasprotnem primeru nastati težko popravljiva škoda, saj bo imel novoizvoljeni državni zbor le nekaj dni časa (in to ob še neoblikovani vladi) za sprejetje interventnega zakona, ki naj bi stopil v veljavo 1.1.2012.
Če interventni zakon ne bo sprejet in uveljavljen do 1.1.2012, bodo nastopile težave pri izvrševanju proračuna za leto 2012, obenem pa tudi ne bo več mogoče preklicati določenih valorizacij in novih pravic, ki naj bi se uveljavile s 1.1.2012. Zato smo v poslanski skupini Zares dali pobudo, da bi tudi druge poslanske skupine razmislile o tem, da bi interventni zakon obravnavali na izredni seji državnega zbora še v tem sklicu, je pojasnil Gantar. Po njegovih besedah bi bil tak dogovor seveda smiseln le, če bi se uspeli uskladiti o vsebini zakona. Zato bo tudi pri socialnih partnerjih preveril, ali je mogoče priti do ustreznega dogovora.
V Zaresu se sicer zavedamo, da gre pri interventnem zakonu za nepopularen ukrep, vendar smo prepričani, da bo – v kolikor takšen zakon ne bo sprejet – v prihodnje treba poseči po še bistveno ostrejših ukrepih. “Nekateri, ki so si v predvolilnem ozračju oblekli ovčje kožuhe, jih bodo kmalu po volitvah slekli in si nadeli volčje kožuhe,” je ob tem ocenil Gantar. Pojasnil je še, da smo v Zaresu predlagali nekoliko milejšo različico interventnega zakona, in sicer se zavzemamo, da bi prvo uskladitev socialnih transferjev v letu 2012 zamaknili za šest mesecev (torej s 1.1. na 1.6.2012). Poleg tega predlagamo tudi črtanje člena, ki opredeljuje napredovanja javnih uslužbencev v višje nazive in plačne razrede.
Naj spomnimo: kolegij predsednika državnega zbora je 7. oktobra 2011 zavrnil predlog Vlade RS za nujni postopek obravnave predloga zakona o interventnih ukrepih za leto 2012. Slednji zato ni bil uvrščen na redno oktobrsko zasedanje državnega zbora. S sprejetjem interventnega zakona še v tem sklicu državnega zbora bi, kot je dejal Gantar, ustvarili prostor, ki bo bodoči vladi omogočil, da bi se v prvih nekaj mesecih prihodnjega leta s socialnimi partnerji lahko dogovorila o nekaterih nujnih ukrepih v javnem sektorju.