Pobuda za preprečitev propada Slivniškega gradu
(Vir slike: epremicnine.si12.com)
Poslanci Tadej Slapnik, Franco Juri in Franci Kek so danes na ministra za šolstvo in šport, dr. Igorja Lukšiča, naslovil pisno poslansko pobudo.
Slivniški grad, mogočno poslopje ob vznožju Pohorja, se, danes zapuščen in razpadajoč, uvršča med kulturne in zgodovinske spomenike občine Hoče-Slivnica.
Občina si že vrsto let prizadeva ta objekt obnoviti in ga v prihodnje ponuditi v rabo bodisi kot turistični, izobraževalni, kulturni objekt, okolico kot športno prizorišče. Pa vendar je danes Slivniški grad zapuščen več kot 20 let in nenadzorovan, žrtev vandalizma in drugih nesreč.
Pred leti je Nogometni klub Slivnica uporabljal kapelico gradu za slačilnico svojih članov in tekmovalcev, vendar je zaradi propadanja objekta postajala vse bolj nevarna za uporabo. Občina je pred leti izrazila tudi željo po izgradnji oziroma ureditvi igrišča za golf, zato je bila leta 2004 sprejeta tudi sprememba njenega prostorskega plana, kjer je to območje dobilo status, namenjen športnorekreacijski rabi. Leta 2007 naj bi zato imeli razgovore z lastnikom gradu, to je Ministrstvom za šolstvo in šport, kjer je bilo rečeno, da bo grad na licitaciji prodan najugodnejšemu ponudniku.
Resorno ministrstvo, kot lastnik, naj bi se sicer zavedalo, da je grad žrtev dolgotrajnega denacionalizacijskega postopka, zato naj bi razpisalo javno dražbo ali razpis za prodajo stavbe in zemljišč, ki obdajajo grajsko stavbo, vendar se to do danes ni zgodilo. Glavni razlog naj bi bilo vprašanje premoženjskopravnega lastništva, upoštevajoč tudi namembnost okoliških zemljišč (nogometno igrišče naj ne bi bilo v lastni MŠŠ), ki naj bi ga ministrstvo razčistilo s Skladom kmetijskih zemljišč in gozdov. Slednji naj bi izvedel celo ločen razpis z deli zemljišč, ki so potrebni za dokončno ureditev grajskega kompleksa.
Zaradi izredno hitrega propadanja zato občina vse potencialne investitorje in ostale ponudnike preusmerja neposredno na Ministrstvo za šolstvo in šport, saj sama nima sredstev za obnovo gradu.
Zato ministra za šolstvo in šport Republike Slovenije pozivamo, da v najkrajšem možnem času izvede vse postopke, ki so potrebni, da se najde potencialni investitor, soinvestitor ali najemnik, ki bo, skladno s statusom kulturne dediščine, ustrezno obnovil grajsko poslopje z okolico, ki bo lahko služilo različnim namenom, s tem pa preprečilo nadaljnji propad Slivniškega gradu.
Tadej Slapnik
Franco Juri
Franci Kek