Plačna politika v zdravstvu
V Poslanski skupini Zares z zanimanjem spremljamo pogovore med predstavniki vlade in zdravniškega sindikata Fides, ki naj bi s skupnimi močmi prišli do ustrezne rešitve na področju plačne politike v zdravstvu, v kateri se je to znašlo ob zaostrenih gospodarskih pogojih.
Dejstvo je, da smo skupaj z javnostjo seznanjeni o preko 30-odstotnem dvigu plač v zdravstvu, do katere je prišlo po uveljavitvi t.i. Virantove plačne reforme za javne uslužbence. Prav tako smo lahko mesečno seznanjeni z nekaterimi ekstremno visokimi dohodki posameznih zdravnikov, ki so lahko celo do enkrat višji od dohodkov najvišjih državnih voditeljev. Zato je nujno potrebno poiskati rešitve, ki bodo privedle do ustreznih prihrankov.
Prepričani smo, da bi morali predstavniki zdravnikov s svojo zrelostjo aktivneje pristopiti k urejanju tega področja, saj je očitno, da je potrebno določene anomalije odpraviti. Toliko bolj nas čudi tudi poziv predsednika Fidesa zdravnikom k umiku soglasij za delo preko polnega delovnega časa, ki je po naši oceni preuranjeno in na nek način neresno in neodgovorno dejanje, predvsem z vidika poklica, ki mu pripada. Številčni opravljeni nadzori v zdravstvu so namreč jasno pokazali, da so bila navodila v nov plačni sistem pomanjkljiva, roki za izvedbo pa nerealni, kar je na področju dežurstev pripeljalo do njihovega nerealno visokega vrednotenja. Sredstev v zdravstveni blagajni je vse manj in določen delež bo ob številnih varčevalnih ukrepih potrebno poiskati tudi na področju plačne politike v zdravstvu.
Zdravniški poklic je izredno pomemben, odgovornost zdravnikov pa izredno visoka, zato je vrednotenje njihovega dela toliko bolj pomembno. V luči trenutne situacije pa vendarle ne moremo razumeti njihovih predstavnikov, ki zavračajo odgovoren in konstruktivni pristop k iskanju rešitev, ki bi prinesle prepotrebne finančne prihranke na zdravstvenem področju.
Zato pozivamo predstavnike Fidesa, da aktivno pristopijo k iskanju ustrezne rešitve, ki bi odpravil določene anomalije na plačnem področju. Postavljanje na okope z apriornim zavračanjem vladnih predlogov vodi v družbeno neodgovorno in nekonstruktivno reševanje problematike.
Cveta Zalokar Oražem,
Vodja PS Zares