Pismo socialnim partnerjem
Spoštovani,
v imenu Poslanske skupine Zares sem 27. oktobra 2011 kolegiju predsednika Državnega zbora predlagal ponoven premislek o tem, ali naj na eno od izrednih sej DZ uvrstimo nekoliko spremenjeni predlog Zakona o interventnih ukrepih za leto 2012. Kot veste, je kolegij predsednika Državnega zbora na 117. seji (7. oktobra 2011) zavrnil predlog Vlade Republike Slovenije, da se predlog Zakona o interventnih ukrepih za leto 2012 (EPA 2180-V) obravnava po nujnem postopku, zato tudi ni bil uvrščen na oktobrsko redno sejo in jasno tudi ni mogel biti sprejet. Zakon je sicer uvrščen v redni zakonodajni postopek, rok za zahtevo za prvo obravnavo je potekel. Ker rednih sej DZ v tem mandatu ne bo več, druga in tretja obravnava ne bosta opravljeni.
V Poslanski skupini Zares ocenjujemo, da glede na gospodarske in javnofinančne razmere utegne nastati težko popravljiva škoda, saj bo imel novoizvoljeni Državni zbor le nekaj dni časa in to ob še neoblikovani vladi, da bi z zakonom reagiral na stanje v javnih financah. V kolikor interventni zakon ne bi bil sprejet in uveljavljen do 1.1. 2012, bodo nastopile motnje pri izvrševanju proračuna za leto 2012, hkrati pa nekaterih valorizacij in novih pravic, ki bi se uveljavile s 1.1. 2012, ne bo več mogoče spreminjati, vsaj ne za tekoče leto.
V Poslanski skupini Zares se vsekakor zavedamo, da so ukrepi, ki jih predlaga interventni zakon, nepopularni in posegajo v legitimna pričakovanja javnih uslužbencev, upokojencev in drugih prejemnikov javnih sredstev. Vseeno pa smo prepričani, da je bolje prej, torej še v tem mandatu Državnega zbora, sprejeti nekoliko milejše ukrepe, kot pa tiste, ki bodo sledili pozneje, če ne bo nič storjenega. S tem zakonom bi novi vladi, ki ne bo oblikovana pred začetkom leta 2012, dali nekaj manevrskega prostora, da v dogovoru s socialnimi partnerji poišče trajnejše in dolgoročno vzdržne rešitve.
Na kolegiju predsednika Državnega zbora dne 2. novembra 2011 smo o tem opravili razpravo. Prevladujoče mnenje o možnosti sprejetja zakona je bilo skeptično, pa vendarle so predstavniki poslanskih skupin dopustili to možnost, če sprejemu zakona socialni partnerji ne bi nasprotovali.
Zato Vas v Poslanski skupini Zares naprošamo, da se opredelite do predloga interventnega zakona, predvsem pa tudi, kakšne spremembe predlagate, da mu ne bi nasprotovali. V PS Zares predlagamo, da bi iz zakona črtali 6. člen (zamrznitev napredovanja v višji plačni razred ali naziv), dopuščamo pa tudi možnost delnega usklajevanja pokojnin in drugih nadomestil ter prejemkov iz 3. člena zakona. Seveda pa smo odprti tudi za druge pobude. Po opravljenih uvodnih pogovorih pa menimo, da bi morali ohraniti 4. člen takšen, kot je, saj predvideva delno usklajevanje prejemkov najbolj ranljivih družbenih skupin.
Prosimo vas, da se do pobude opredelite do srede, 9. novembra 2011. Prosim, da vaše mnenje sporočite na elektronski naslov pavel.gantar@dz-rs.si.
Lep pozdrav,
Za PS Zares
dr. Pavel Gantar