Pismo poslancev mlajše generacije
Poslanke in poslanci poslanskih skupin SD in Zares so na predsednika Vlade RS Boruta Pahorja in ministra za delo, družino in socialne zadeve dr. Ivana Svetlika v zvezi s pokojninsko reformo naslovili javno pismo.
Spoštovani gospod predsednik,
spoštovani gospod minister,
ob sprejemanju nove pokojninske zakonodaje in ob nesoglasjih, ki spremljajo končno usklajevanje zakonskih rešitev s socialnimi in koalicijskimi partnerji, Vam želimo kot del mlade generacije izraziti svojo podporo predlogu pokojninske reforme, ki po našem prepričanju temelji na trdnih strokovnih temeljih in je edini razumen odgovor na nezavidljiv demografski, gospodarski in socialni položaj v naši državi.
Pokojninsko reformo vidimo kot prvi korak k novemu družbenemu soglasju, ki bo bistveno vplivalo na socialno povezanost naše družbe in njeno medgeneracijsko solidarnost. Ob spremembah na področju trga dela in stanovanjske politike, bo to soglasje – s pomočjo izkušenj starejše generacije – dalo aktivni srednji in prihajajoči mladi generaciji možnost, da izkoristita vse svoje potenciale in našo skupnost v zaostrenih gospodarskih, socialnih in okoljskih razmerah globalne družbe pripeljeta med najbolj uspešne, socialno povezane in gospodarsko prodorne države.
Upamo, da boste po svojih najboljših močeh vztrajali pri ureditvi pokojninskega sistema, ki bo zagotavljal socialno varnost vsem generacijam vsaj v srednjeročni perspektivi. Predlagano pokojninsko reformo razumemo kot dobro ravnotežje med varnostjo in dostojanstvom naših staršev in možnostjo novih generacij, da izkoristijo svojo znanje, ustvarjalnost in energijo za svoj uspeh in uspeh skupnosti, v kateri živijo. Zato menimo, da je potrebno biti previden pri popuščanju parcialnim interesom, ki utegnejo resno zamajati temelje medgeneracijske solidarnosti naše družbe.
Četudi je v javnosti prisotno močno zakoreninjeno prepričanje, da je pokojninska zakonodaja domena upokojene generacije, je veliko bolj stvar aktivnih generacij, od katerih je odvisna sposobnost naše skupnosti, da zagotovimo varnost, blaginjo in dostojanstvo vseh. Popuščanje interesom le enemu delu generacijskega loka tako ne bo vodilo v večje družbeno soglasje, ampak bi utegnilo odtegniti podporo aktivnih generacij, med njimi pa tudi mladih, novi medgeneracijski pogodbi kot temelju dolgoročne medgeneracijske solidarnosti.
Poslanci mlajše generacije ob različnih priložnostih večkrat opozarjamo na položaj mladih v naši skupnosti. Ob strukturnih reformah zato od naše vlade pričakujemo, da bo zastavila celovito strategijo za zaposlovanje mladih, reševanje prvega stanovanjskega problema in podporo mladim družinam.
Podpisniki tega pisma smo prepričani, da je popuščanje nekaterim parcialnim zahtevam v nasprotju s temeljnimi interesi in pravicami vseh generacij v Sloveniji, predvsem pa mladih, ki danes pri vzdrževanju pokojninske blagajne nosijo veliko breme. Cilj reforme, ki jo predlagate, je bolj pravična in enakomerna porazdelitev bremen med generacijami, kar na dolgi rok bolje definira tudi medgeneracijsko solidarnost.
S spoštovanjem,
Vito Rožej
Tadej Slapnik
Melita Župevc
dr. Luka Juri
Matevž Frangež
Dejan Levanič
Janez Kikelj