Pismo koalicijskim partnerjem
Spoštovani koalicijski partnerji,
v soboto, 21. novembra 2009, smo obeležili prvo leto skupnega delovanja v Vladi Republike Slovenije. Tudi v Zares – nova politika smo ta dan na konvenciji stranke namenili refleksiji enoletnega dela, tako stranke same v vlogi koalicijskega partnerja kot tudi koalicije kot celote, ki se je državljankam in državljanom zavezala s cilji, zapisanimi v koalicijskem sporazumu, in s cilji, ki jih je tudi po podpisu sporazuma z vnaprejšnjim dogovorom in medsebojno zavezo sklenila udejanjiti.
Ocena enoletnega dela je pokazala tudi nekatere pomanjkljivosti delovanja koalicije, ki pa so – ob predpostavki, da so sklenjeni dogovori zavezujoči za vse partnerje enako, ob določitvi jasnega terminskega načrta uresničevanja zastavljenih ciljev ter boljšega in učinkovitejšega medresornega sodelovanja, – zagotovo odpravljive.
Na konvenciji smo se posebej zadržali tudi na primeru glasovanja o zakonu o poslancih, ki je v naši stranki sprožilo zelo kritičen odziv zaradi nenačelnosti poslanskih kolegov, ki so v tem primeru povsem prezrli določila koalicijskega sporazuma. V razpravi je bilo izrečenih veliko opozoril, katerih skupna značilnost je ugotovitev, da koalicija ne more uspešno delovati, če se bo kot princip njenega funkcioniranja uveljavila metoda, da vsak koalicijski partner iz sporazuma jemlje tisto, kar je v danem trenutku komu po volji, ter da bi se ob tem znotraj delovanja koalicije principi argumentacije in usklajevanja zamenjali s principom moči.
Prvič doslej se je zgodilo, da je pomemben zakon, ki je bil dolgo časa v obravnavi na različnih ravneh in koalicijsko usklajen ter soglasno podprt na seji vlade, nato zaradi nepodpore s strani večjega dela največje poslanske skupine doživel fiasko pred očmi tako parlamentarne kot tudi siceršnje javnosti.
Gre za prvi takšen primer, pred koalicijo pa so še številne težke preizkušnje, zato je prav, da ga obravnavamo z vso resnostjo in se dogovorimo, kako bodo stvari potekale v prihodnje. V nasprotnem primeru se namreč lahko zgodi, da bo koalicijska pogodba postala poljuben jedilni list »a la carte«, na kar je opozoril tudi predsednik državnega zbora.
Zaradi omenjenega smo na sobotni konvenciji sprejeli tudi sklep, da Zares – nova politika zahteva sklic koalicijskega vrha, na katerem bi skupaj preučili in analizirali, ali se koalicijski sporazum še uresničuje. Predlagam, da na jutrišnjem rednem usklajevanju predsednice in predsednikov koalicijskih strank, določimo termin tega koalicijskega vrha.
Lep pozdrav,
Gregor Golobič
Predsednik Zares – nova politika