Omogočili smo odprtje političnega prostora
Z napovedmi novih akterjev na slovenskem političnem prizorišču se je razprl nov prostor, o katerem je bilo še pred nekaj tedni težko slutiti. Odprtje tega novega prostora znotraj navidez togega, zabetoniranega stanja je v veliki meri posledica reza, ki ga je v slovensko politiko vnesla stranka Zares. “Ponosni smo, da smo odločilno prispevali k temu dosežku, s katerim se je zamajal tranzicijski model politične polarizacije,” je v izjavi za javnost poudaril predsednik stranke Gregor Golobič.
Po njegovih besedah se v političnem prostoru končno dogajajo inovacije, za katere je bila doslej zadolžena zgolj stranka Zares. Zavestno smo naredili korake, s katerimi smo omogočili, da bomo prvič v zgodovini države lahko odšli na predčasne volitve. Deležni smo bili številnih očitkov, češ da bomo povzročili zastoj, stagnacijo, a resnica je nasprotna: odprl se je prostor za nove iniciative. To pozdravljamo in teh novih strank in gibanj ne čutimo kot grožnjo ali kot konkurenco stranki Zares. Za nami so namreč številne zelo težke preizkušnje, ki so nas utrdile do te mere, da nas lahko nove politične pobude najmanj prizadenejo, je dejal Golobič.
Pomembno je, da gremo na volitve s svojim programom, imenovanim Manifest za odgovorno ekonomijo. Morebitna zavezništva – tako v času pred volitvami kot po volitvah – bomo iskali prav na podlagi tega programa. Zaenkrat še pogrešamo programske prioritete, ki jih bodo ponujale ostale stranke. S tistimi strankami ali gibanji, za katere slutimo, da imajo podobne programe, se pogovarjamo o tem, kje bi morda lahko skupaj nastopili oziroma okrepili fokus na določene vsebine.
Tranzicija na levici že bliža koncu in morda se odpira proces, da se bo končala tudi na desnici, je napovedi o ustanavljanju novih političnih strank komentiral Golobič. Po njegovih besedah o tem priča tudi reakcija obeh največjih političnih strank, SD in SDS, ki sta se vse do včeraj ponujali oziroma predstavljali kot edini možni izbiri. A ta situacija se je zdaj radikalno spremenila, zato ni naključje, da sta SD in SDS najbolj ogorčeni in jezni – na eni strani na nove iniciative v političnem prostoru in na drugi strani na stranko Zares, ki je k omenjeni spremembi pomembno prispevala.
V Zaresu smo konec septembra že končali postopke evidentiranja kandidatk in kandidatov za decembrske volitve in zdaj “finaliziramo” kandidatno listo, ki bo dokončno določena do konca tega meseca. Na listi bo kandidiralo vseh sedem poslancev Zaresa.