Okrogla miza o agenciji za varno hrano
Vodja poslanske skupine Zares Cvetka Zalokar Oražem, predsednica delovne skupine za varstvo potrošnikov pri programskem odboru za gospodarstvo stranke Zares Elizabeta Mičović, minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan, dr. Marjeta Recek iz Sektorja za varnost in ustreznost hrane ministrstva za zdravje ter Breda Kutin, predsednica Zveze potrošnikov Slovenije, so v sredo, 16. junija 2010 v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije vodili javno okroglo mizo o ustanovitvi agencije za varno hrano.
Elizabeta Mičović je uvodoma pozdravila udeležence in predstavila izhodišče – stališče stranke Zares, da je sedanja organiziranost na področju varne hrane razpršena, pristojnosti pa so razdeljene med ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ministrstvo za zdravje in tudi ministrstvo za okolje in prostor. “Prehrana je zelo pomemben dejavnik tveganja za zdravje. Uživamo jo vsak dan skozi celotno življenjsko obdobje, večkrat dnevno. Smo tudi potrošniki in naša največja pravica je pravica do varnosti,” je poudarila na začetku.
Predstavila je tudi stanje, kakršno velja po lanski spremembi zakona o državni upravi:
- ministrstvo za zdravje je po novem zadolženo za prehranska dopolnila, živila za posebne prehranske oziroma zdravstvene namene, materiale, ki prihajajo v stik z živili, pitno vodo ter varnost in prehransko vrednost živil v gostinstvu, obratih množične prehrane ipd.;
- ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je prevzelo določene pristojnosti ministrstva za zdravje in sedaj izvaja nadzor nad pesticidi, aditivi, encimi, aromami, onesnaževali, mikrotoksini, pristojnost nadzora označevanja, novih živil, higiene živil, mikrobioloških meril, GSO in drugega;
- ministrstvo za okolje in prostor ima v pristojnosti nadziranje vode in podobno.
Že na začetku je opozorila na nekatere diskrepance v veljavnem sistemu, v katerem so pristojnosti razdeljene tako, da so na marsikateri točki nelogične.
Cveta Zalokar Oražem, vodja poslanske skupine Zares, je ob uvodnem nagovoru poudarila, da zadnja leta pri ukvarjanju s to problematiko v Državnem zboru ni imela veliko aktivnih sogovornikov. Povedala je, da je stranka Zares med zadnjim spreminjanjem zakona o državni upravi aprila 2009 pričakovala, da bo prišlo do udejanjenja oziroma bodo postavljeni nastavki za tisto, kar je nedvoumno zapisano tudi v koalicijski pogodbi: združitev obstoječih organov v novo institucijo na področju nadzora in varstva v prehrani. Opazila je, da takratni minister za zdravje za to področje ni izkazal posebne afinitete vse do konca opravljanja svoje funkcije. “Šele tik pred koncem njegovega delovanja so se na ministrstvu zavedli, kako zelo se njihovega ministrstva tičejo ti problemi,” je dejala. “Doslej nam ministrstva za zdravje ni uspelo aktivno vključiti v to, da bi doumeli, kako pomemben del zgodbe bi morali pokrivati pri vzpostavljanju nadzora nad hrano,” je še dodala.
“Prejšnji minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, g. Pogačnik je izrazil velike interese, ki so se na nek način kanalizirali v želji in intenci, da bi čimveč pristojnosti in kadrov na tem področju obdržali v okviru tega ministrstva, kar se je nam zdela neprimerna rešitev, saj ne more biti ves nadzor koncentriran v okviru tega ministrstva zaradi drugih dejavnosti, ki jih to pokriva. Zaradi tega smo v Zaresu ves čas izpostavljali pomembnost neodvisne samostojne institucije,” je pojasnila.
Zalokar Oražmova je izpostavila tudi, da je bil sprejet tudi sklep vlade, ki bo MKGP in MZ najpozneje do konca prve polovice leta 2010 nalagal pripravo strokovnih podlag za ustanovitev agencije za varno hrano – “čez čas smo ugotovili, da je pri tem zelo aktivno MKGP, ministrstvo za zdravje pa pri tem skorajda ni sodelovalo,” je opozorila.
“Zavedamo se, da ne moremo združiti vseh institutov, o tem ni govoril nihče,” je povedala, in dodala: “želimo si vzpostaviti krovno institucijo, na katero bo lahko vsakdo izmed nas neposredno vezal vsako vprašanje, povezano z ugotavljanjem varnosti hrane. V tem trenutku tega občutka slovenski potrošniki nimamo! Zgrozimo se lahko, če pogledamo organizacijsko mrežo institucij na tem področju. Upam, da bomo združili moči, da bi formirali strokovno ekipo s predstavniki vseh treh ministrstev, vključno z ministrstvom za javno upravo, ki bdi nad vsem, ter predstavniki vseh institucij, povezanih s tem področjem preko uredbe o koordinaciji, strokovnjaki, Zveza potrošnikov Slovenije – in da bi ta ekipa skušala najti primerno organizacijsko obliko, kako naj bi bila oblikovana ta agencija. Pri tem naj poudarim, da odgovor, da vseh teh institucij ni mogoče združiti pod eno kapo enostavno ni pravi argument, zaradi katerega bi v Zaresu ustavili to pobudo, ki jo razvijamo in ki jo želimo udejaniti.”
“Včasih lahko uradniki cel teden izgubijo samo za ugotavljanje, kdo je za kaj pristojen,” je enega temeljnih problemov obstoječe organiziranosti ilustrirala Cveta Zalokar Oražem.
V nadaljevanju so razpravljali še Dejan Židan, minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano – predstavil je aktivnosti, ki na ministrstvu že potekajo na tem področju, dr. Marjeta Recek, predstavnica ministrstva za zdravje, ter Breda Kutin, predsednica Zveze potrošnikov Slovenije, ki je poudarila pomen tovrstne organizacije in opomnila, da so pred leti že organizirali podoben posvet prav na temo ustanovitve agencije za varno hrano, ki pa je takrat naletel na gluha ušesa.
V nadaljevanju razprave so vprašanja, svoja mnenja in stališča institucij, iz katerih prihajajo, zastavili številni strokovnjaki in predstavniki institucij, ki so že aktivne na tem področju (posnetke vsehvprašanj bomo objavili jutri na tem mestu).
SE NADALJUJE …