Okrogla miza: »Socialno podjetništvo-prispevek k razvoju?«
Občinski odbor ZARES – nova politika Murska Sobota in Pomurski pokrajinski odbor ZARES – nova politika je organiziral okroglo mizo kjer so navzoči spregovorili o možnostih socialnega podjetjništva v Sloveniji in predstavili primere dobre prakse.
Prostori zveze Romov Slovenije so včeraj gostili okroglo mizo o socialnem podjetništvu, katere gosti so bili: Tadej Slapnik, poslanec Državnega zbora, Stevan Stavrević, predsednik društva za razvoj socialnega podjetništva ter predstavnik partnerjev Tovarne dela, Katarina Hölzl, članica iniciativne skupine za ustanovitev Slovenskega foruma za socialnopodjetništvo, Mitja Kranjčan, Tovarna dela – tekstil ter Urša Zgojznik, iz društva Ekologi brez meja.
Uvodoma je Tadej Slapnik predstavil zakon o socialnem podjetništvu, ki vstopi v veljavo s 1.1.2012. Po njegovem mnenju je zakon poseben, saj so ga pripravili poslanci s pomočjo strokovne skupine pod vodstvom mag. Zdenke Kovač, hkrati pa je bil sprejet z absolutno večino vseh poslancev. Kar kaže na to, da je dober in potreben za Slovenijo. Z zakonom se tako v Sloveniji postavljajo novi temelji podjetništva v Sloveniji, hkrati pa omogoča lažjo dostopnost socialnega podjetništva ter konkretno opredelitev ciljnih skupin, vsebine ter subjektov. Pri predstavitvi zakona so bile predstavljene podrobnosti in pravne oblike pod katerimi se lahko registrirajo socialna podjetja. Posebnost in dobra plat socialnih podjetij je zagotovo ta, da morajo 50% prihodkov investirati v podjetje in širjenje in razvoj poslovanja. Po mnenju Slapnika so z zakonom postavljena striktna merila glede poslovanja, transparentnosti ter opredelitev delovanja v družbeno koristen namen.
Katarina Hölzl, članica iniciativne skupine za ustanovitev Slovenskega foruma za socialnopodjetništvo je pojasnila da je namen socialnega podjetništva pomoč ljudem iz določenih družbenih ciljnih skupin. Hölzlerjeva je predstavila tudi pričetek socialnega podjetništva in vizijo Mohameda Yunusa, ki je pionir na področju socialnegapodjetništva v svetu.
Obiskovalcem so bili predstavljeni tudi dobri primeri iz prakse. Stevan Stavrevič je predstavil primer socialnega podjetništva na primeru Gostilna dela, kjer so vzpostavili uspešno gostinsko ponudbo v središču Ljubljane. Skupaj s prostovoljci in drugimi ustanovami so zaposlili težje zaposljive mlade s težavami v razvoju. Mitja Krančan je predstavil primer socialnega podjetništva, ki so ga razvili pod imenom Tovarna dela – tekstil, kjer zbirajo stara oblačila oz. tekstil. V kratkem bodo tako v Ljubljani odprli trgovino “Second hand shop”, kjer bo po ugodni ceni možno kupiti zbrane izdelke, ki so primerni za nadaljno prodajo. Ideja, ki jo imajo je še, da bi dotrajana oblačila predelali v izolacijski material in prav na tem področju poskušajo najti partnerja v Sloveniji. Kot je povedal Krančan želijo k pobiranju oz. zbiranju tekstila vključiti širšo prebivalstvo Slovenije.
Urša Zgojznik je predstavila projekt Eko koncept, ekološkega ozaveščanja in akcije, kjer gostincem na prireditvah ponujajo možnost najema povratnih kozarcev. S projektom želijo, da bi na prireditvah bilo manj odpadkov, ter tako vzpodbujati ekološko ozaveščenost med prebivalstvom.