Odziv na anonimno prijavo zaradi “oškodovanja državnega premoženja” v zadevi TEŠ 6
Anonimna prijava zoper podpisane, ki naj bi jo “delavci Termoelektrarne Šoštanj” naslovili na Nacionalni preiskovalni urad in Komisijo za preprečevanje korupcije, dokazuje, da se ura resnice v zvezi s projektom TEŠ 6 bliža, zato je živčnost med poglavitnimi akterji vse večja. Informacije o sumih korupcije in manjkajoči dokumentaciji, ki jih v zadnjih dneh objavljajo mediji, so jih očitno vzpodbudili k temu smešnemu protinapadu.
Pisci anonimne prijave so o sebi povedali vse s tem, ko se pod njo niti podpisati niso upali. Nekaj je gotovo: če je med pisci kdo iz TEŠ, so to tisti, ki so projekt spravili s 600 milijonov evrov na 1,3 milijarde evrov in jih v TEŠ danes ni več; tisti, ki so povlekli 600.000 evrov nagrad za projekt, ki ga je tudi Matej Lahovnik, na katerega se v anonimki sicer sklicujejo, označil za slabo vodenega; tisti, ki so kupili jopiče z napisi “oranžni cunami” in omogočili “čiščenje” dokumentacije s preprečevanjem vstopa v podjetje novemu vodstvu. Njihovo manipuliranje z javnostjo je nekaj časa dajalo sadove, danes pa se njihovo spuščanje megle bliža koncu. Kot lahko beremo v medijih, se namreč z vsemi temi akterji (in ne z vodstvom Zares) že ukvarjajo pristojni organi.
V stranki Zares smo se s projektom TEŠ 6 začeli ukvarjati, ker na vrsto vprašanj o najdražjem slovenskem projektu ni bilo pravih odgovorov. Po letu dni vztrajanja je postalo jasno, da je projekt ekonomsko sporen in na predlog ministrice za gospodarstvo Darje Radič mu je vlada odrekla državno poroštvo, če se ne pripravi nov projekt na novih osnovah. V spopad z lobijem podpornikov TEŠ 6 smo šli, tako kot v spopad za prekinitev kreditiranja tajkunov, brez političnih kalkulacij in v obeh primerih plačali visoko ceno.
Nekateri kolegi so nas, ker te cene niso bili pripravljeni plačevati, zapustili, a ostaja dejstvo, da nam je v obeh primerih uspelo ustaviti siromašenje ekonomske substance te države.
Darja Radič
Janez Kopač
Gregor Golobič