Odprto pismo sindikatom
Spoštovani prijatelji in tovariši sindikalisti,
znano vam je, da ne sodim med tiste, ki vas, zaradi nasprotovanja pokojninski reformi, smatrajo za „nasprotnike“. Tudi sicer menim, da je referendum, ki ste ga zahtevali in omogočili z zbiranjem potrebnih podpisov, povsem legitimen, za razliko od izsiljenih referendumov, ki jih omogoča zgolj 30 poslanskih podpisov. Še več; menim, da so mnogi vaši argumenti utemeljeni in da je vaša temeljna skrb za pravičnost in pravice delavcev iskrena in dobronamerna.
Vendar se tokrat z vašim nasprotovanjem pokojninskemu zakonu (ZPIZ-2) ne morem strinjati.
Zakaj ne? Ker je alternativa, ki jo ponujate neučinkovita z vidika zagotavljanja dolgoročne vzdržnosti sistema medgeneracijske solidarnosti. In ker bi vaša alternativa v resnici povzročila le znižanje pokojnin v odnosu do plač ter povečala finančno luknjo in zadolževanje države, torej vseh državljanov.
Sistem medgeneracijske solidarnosti, ki temelji na sprotnem in verižnem polnjenju pokojninske blagajne s pokojninskimi prispevki, pri čemer zaposleni poskrbijo za pokojnine, tako kot so sedanji upokojenci s svojim delom nekoč skrbeli za takratne upokojence, je eden od temeljev evropske socialne države. Če bo propadel, nam bo ostal le privatizacijski, „ameriški“ model individualnega zagotavljanja socialne varnosti v zrelih letih prek zavarovalnic. Mar si to želimo?
Ne! Prepričan sem, da si vsi želimo še naprej evropski socialni model zagotavljanja upokojitvene varnosti. Zato potrebujemo prilagoditve zakonodaje, ki naj upoštevajo demografsko, gospodarsko, sociološko, psihološko in biološko stvarnost naše družbe. Dobro veste tudi vi, da so včeraj za enega upokojenca skrbeli prispevki 3 zaposlenih. Danes za enega upokojenca so na voljo le prispevki 1,6 zaposlenih. Se vam ne zdi, da so uskladitve potrebne, če želimo ohraniti solidarnost?
V Španiji sta se socialistična vlada in največja sindikalna centrala dogovorila o „kompromisu“, ki predvideva starostno upokojevanje šele pri 67 letih.
Ni mi razumljivo žolčno nasprotovanje zmernemu in postopnemu podaljšanju delavne dobe in upokojitvene starosti na 65 let. Smo vendar tudi mi evropska država! Zakaj tisto kar je sprejemljivo in nujno za ostale evropske sindikate, ni sprejemljivo za naše?
Spoštovani sindikalisti, v vaših nastopih sem pa zelo pogrešal tudi vaš glas v podporo zakonu o preprečevanju dela na črno, to je o preprečevanju izkoriščanja delavcev in davčne utaje. Boste kaj o tem povedali? Bodite vendar odločno in nedvoumno na strani delavcev in njihovih socialnih pravic!
S spoštovanjem,
Franco Juri,
vodja poslanske skupine Zares