Zaresov odlok o mladini v Mestni občini Celje v drugi obravnavi
Na 27. seji Mestnega sveta Mestne občine Celje je bil sprejet Odlok o mladini v Mestni občini Celje (odlok v nadaljevanju), v drugi obravnavi, in sicer z dopolnitvijo ureditve organa t.i. Komisije za mladinska vprašanja (komisija v nadaljevanju). S to dopolnitvijo se tako uresničujejo formalni pogoji za celovito obravnavo področja mladine v lokalni skupnosti, saj je komisija po tem odloku oblikovana kot posvetovalno telo župana.
Za izbiro in potrditev oblike komisije kot posvetovalnega telesa župana s strani Mestnega sveta Mestne občine Celje je bila odločilnega pomena predvsem ocena strokovnih služb in predstavnikov Celjskega mladinskega centra o pretekli in trenutni aktivnosti Celjskega mladinskega sveta v Mestni občini Celje, ki je žal od ustanovitve povsem neaktiven. Zato predstavlja ta oblika najbolj optimalno obliko udeležbe mladih za Mestno občino Celje glede na demografske značilnosti, strukture delovanja mladih, šolskega in obšolskega sistema ter splošnega aktivnega udejstvovanja mladih in mladinskih organizacij. Ker pa se vsi nosilci javnega interesa mladinskega sektorja v Mestni občini Celje zavedamo pomena dejanske participacije mladih v javnih zadevah, je že v Obrazložitvi dopolnitev k odloku iz prve obravnave dana zaveza, da »če bodo rezultati dela in razvoj dogodkov pokazali potrebo po drugačni ureditvi Komisije za mladinska vprašanja, se lahko v skladu s tem kasneje predlagajo oz. sprejmejo ustrezne spremembe organizacijske oblike komisije«; sprememb v smeri preoblikovanja v redno delovno telo Mestnega sveta Mestne občine Celje (MS MOC v nadaljevanju), katerega ustanovitev je v prvi obravnavi odloka predlagala mestna svetnica Sabina Kosmatin.
Komisijo za mladinska vprašanja s sklepom imenuje župan in naj bi bila ustanovljena najkasneje v treh mesecih od sprejema tega odloka. V svoji sestavi vključuje med drugim tudi 2 člana, ki sta predstavnika lokalnega mladinskega sveta, ki ima status krovne mladinske organizacije. V Celju namreč imamo trenutno Celjski mladinski svet, ki je bil ustanovljen kot društvo leta 2002 in je nedelujoč ter nima statusa krovne mladinske organizacije. Dejansko se s sprejetjem odloka pričakuje aktivacijo Celjskega mladinskega sveta, ki lahko postane krovna mladinska organizacija.
Mestna svetnica Sabina Kosmatin pa je na 25. seji Odbora za družbene dejavnosti opozorila na pomanjkljivo ureditev podelitve statusa krovne mladinske organizacije v Mestni občini Celje, ki ga po tem sprejetem odloku podeljuje župan. Zato je na 27. seji MS MOC podala predlog za ureditev načina podelitve statusa krovne mladinske organizacije v Mestni občini Celje v obliki Pravilnika ali kateri drugi obliki ureditve pravil (pogojev in meril), ki jo bodo predlagale strokovne službe MOC, v kolikor bodo z njo zagotovljena načela reprezentativnosti, nepristranskosti in transparentnosti ter zadostitev pogoju ročnosti ( 3 mesecev) za ustanovitev komisije za mladinska vprašanja.
Z ureditvijo področja mladinskega sektorja v Mestni občini Celje, tako na formalni kot vsebinski ravni, si namreč vsi nosilci javnega interesa v mladinskem sektorju želimo ustvariti priložnosti in zagotoviti pogoje za aktivno sodelovanje z mladimi in mladinskimi organizacijami ter začeti soustvarjati skupno prihodnost v našem mestu.
Sabina Kosmatin, mestna svetnica
Mestni odbor Zares Celje.