Odhajanje mladih iz Bele krajine
Na pereče stanje v Beli krajini na področju gospodarstva, visoko brezposelnost in izjemno slabe cestne in železniške povezave je s protestnim pismom Vladi RS že konec meseca oktobra opozoril župan Semiča Ivan Bukovec. V pismu je Vlado pozval, naj prebivalcem Bele krajine zagotovi dostojno preživetje s spodbudami gospodarstvu in gradnjo prepotrebne cestne povezave v sklopu tretje razvojne osi ter posodobitvijo železnice.
Župan Črnomlja Andrej Fabjan je v ponedeljek, 10. novembra 2009, predsedniku vlade Borutu Pahorju, predsedniku Državnega zbora Pavlu Gantarju in predsedniku Državnega sveta Blažu Kavčiču posredoval besedilo predloga Zakona o razvojni podpori Beli krajini v obdobju 2010-2015, ki ga je pripravil po vzorcu zakona o razvojni podpori Pomurju z namenom zmanjšati razvojni zaostanek v omenjeni regiji.
Oba zgoraj omenjena dokumenta, protestno pismo ter predlog zakona, pa ne omenjata resnično perečega in mnogokrat podcenjenega problema na katerega želimo opozoriti v pokrajinskem odboru stranke ZARES – nova politika. To je problem izseljevanja mladih iz Bele krajine. Mladi izobraženci se po koncu študija ne vračajo v Belo krajino, saj jim okolje ne more ponuditi primerne zaposlitve.
Zato v pokrajinskem odboru stranke Zares ocenjujemo, da bi moral biti eden izmed prvih ukrepov za razvoj Bele krajine in drugih manj razvitih delov Slovenije takojšnje spodbujanje zaposlovanja mladih v teh okoljih.
Hkrati želimo izpostaviti, da je bilo v preteklosti mnogo zamujenih razvojnih priložnosti. Naj jih omenimo le nekaj: propadli projekt Razvojno informacijskega centra Bele krajine, neuspešni dogovori o skupni belokranjski promociji turizma, neprijavljanje na razvojno naravnane razpise. Menimo, da so zamujene priložnosti tudi posledica slabe kadrovske politike, kjer so pred strokovnimi kriteriji prevladovali politični motivi.
Strinjamo se z g. Bukovcem, ki pravi, da se mora Bela krajina odpreti proti osrednji Sloveniji, vendar ob tem poudarjamo, da se mora odpreti tudi proti Hrvaški. Menimo, da je interes Bele krajine, da Hrvaška čim prej postane del EU, saj se bo s tem za Belo krajino, tudi v luči obmejnega sodelovanja, zagotovo odprlo mnogo novih priložnosti.
V pokrajinskem odboru Zares menimo, da bo le sodelovanje kompetentnih institucij v Beli krajini lahko prineslo pozitivne rezultate na področju doseganja razvojnih ciljev. Zato smo županu Črnomlja Andreju Fabjanu predlagali skupen sestanek predstavnikov lokalnih oblasti in predstavnikov vladnih strank iz Bele krajine z namenom določitev razvojnih prioritet in poti za njihovo realizacijo.
Klemen Vitkovič,
sekretar Dolenjsko – belokranjsko – posavskega pokrajinskega odbora
Zares – nova politika