Zaresova ministrsko-poslanska ekipa v Celju
V petek, 11. septembra 2009, je Celje obiskala ministrsko-poslanska ekipa stranke Zares. Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič, ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs in državna sekretarka ministrstva za gospodarstvo mag. Darja Radić so se udeležili okrogle mize z razpravo v soorganizaciji OO Zares Celje in Regionalne gospodarske zbornice Celje, v okviru 42. Mednarodnega obrtnega sejma, na temo gospodarske in finančne krize v savinjsko-šaleški regiji.
Dopoldan so obiskali tri pomembna celjska podjetja (CM Celje d.d., Bosio d.o.o. in Cetis d.d.) . V pogovorih so se osredotočili predvsem na finančno in gospodarsko krizo, govorili pa so tudi o načrtih za projekte doma in v tujini. V podjetjih so ministra, ministrico, sekretarko in poslance seznanili s težavami, ki jih imajo v času gospodarske in finančne krize.
Na okrogli mizi, ki je potekala v okviru 42. MOS v Celju, je minister Golobič priznal, da jamstvena shema za pomoč podjetjem v krizi ni uspela, saj ne deluje in ne daje pričakovanih rezultatov – dejal je, da je to pač treba sprejeti in najti novo rešitev. Ob tem je ocenil, da komercialne banke, prek katerih so razdeljevali sredstva iz jamstvene sheme prijavljenim podjetjem, niso bile pripravljene nase prevzeti dela tveganja.
Minister Golobič je napovedal, da bodo ta teden znani rezultati razpisa za centre odličnosti – v ta namen je ministrstvo zagotovilo 84 milijonov evrov sredstev, prejeli pa so 62 prijav. Pričakuje, da bodo vzpostavili deset centrov odličnosti in da bodo podjetja opravila svoje poslanstvo. Povedal je tudi, da je ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo letos za razvojne projekte prispevalo 20 milijonov evrov 200 podjetjem izmed 600 prijavljenih.
Aleš Mikeln, predsednik upravnega odbora regionalne gospodarske zbornice Celje, je povedal, da celjska podjetja predstavljajo 9,2 odstotka slovenskih podjetij in zaposlujejo 13 odstotkov zaposlenih v državi ter ustvarijo 6,7 odstotka čistega dobička, prijavljenega v državi – pri izgubi pa prispevajo 11,6 odstotka. Na zaposlenega imajo podjetja v celjski regiji nekaj čez 31 tisoč evrov dodane vrednosti, za 12 odstotkov pod povprečjem na ravni države, stopnja brezposelnosti pa je zrasla za 34 odstotkov od junija lani do julija letos.