Ob vložitvi podpisov za referendum o Družinskem zakoniku
V Zaresu obžalujemo, da so se v Civilni iniciativi za družino in pravice otrok odločili vložiti zbrane podpise za razpis referenduma o Družinskem zakoniku in tako odložili začetek uveljavitve zakona, ki po 35-ih letih, v skladu z novo družbeno realnostjo in poudarjeno skrbjo za koristi otrok, celostno ureja družinsko pravo ter prinaša številne strokovne izboljšave in višjo raven pravne varnosti za nas vse, ne glede na to, v kakšni obliki življenske skupnosti živimo. Kvalificiranemu številu podpisnikov zahteve za referendum seveda priznavamo njihovo ustavno pravico, da k ponovnem odločanju o Družinskem zakoniku na volišča pozovejo vse državljanke in državljane in nam za to tudi izstavijo račun, glede na izkušnje ob sprejemanju zakonika v Državnem zboru ter videno kampanjo zbiranja podpisov pa dvomimo, da so odločitve podpisnikov temeljile na dejstvih.
Veseli nas, da v prejšnjem mandatu sprejeto različico zakonika podpira tudi večina tokratnega sklica parlamenta, ki s temeljnimi človekovimi pravicami ne želi barantati, obžalujemo pa, da pred dobrim letom dni, ko je bil za dosego soglasja najprimernejši čas, nasprotniki Družinskega zakonika na kompromis niso bili pripravljeni in so raje poglabljali delitve, ponavljali neresnice ter vztrajali pri kršenju pravic ter diskriminatornem obravnavanju različnih vrst življenskih skupnosti in celo otrok, ki v njih živijo.
Želimo si, da si bi volilci in volilke vzeli čas za seznanitev z vsebino Družinskega zakonika in da bi referendumska kampanja, v kateri bomo na strani zagovornikov zakonika aktivno sodelovali, temeljila na dejstvih. Pričakujemo, da bodo volilke in volilci na referendumu Družinski zakonik večinsko podprli in da se bo Republika Slovenija pridružila krogu gospodarsko in socialno najrazvitejših demokracij, ki se zavedajo, da mora njihov razvoj v 21. stoletju temeljiti tudi na družbeni toleranci.
Vito Rožej