Ob mednarodnem dnevu človekovih pravic
Danes praznujemo 61. obletnico sprejema Deklaracije o človekovih pravicah, ki jo je 10. decembra 1948 sprejela Generalna skupščina Združenih narodov. Gre za dokument, ki je najpogosteje prevedeni dokument na svetu, dosegljiv v več kot 360 različnih jezikih.
Zakaj je tako pomemben? Človekove pravice so temelj vsake sodobne demokratične družbe. V Ustavi RS govori o človekovih pravicah celotno II. poglavje. Današnji čas pa ne sme biti čas, kjer so te pravice samoumevne zgolj zato, ker so zapisane v Ustavi.
Človekove pravice so dandanes kršene na mnogo načinov. O institucionalni diskriminaciji govorimo, kadar zakonodaja nekaj dovoljuje, vendar le določeni skupini ljudi na podlagi neke osebne okoliščine. Taka diskriminacija se lahko izvaja tudi tako, da ni zakonov. V tem primeru govorimo o pravni praznini. Najbolj poznan in aktualen je primer diskriminacije otrok iz istospolnih družin, saj imajo le-ti mnogo manj pravic, kot njihovi vrstniki, s tem pa so tudi bolj ogroženi. Druga diskriminacija, precej bolj kompleksen in trdovraten pojav, pa je stigmatizacija ali onemogočanje posameznikov ali skupin na podlagi osebne okoliščine. Tako denimo še danes ne moremo govoriti o samostojnem življenju hendikepiranih oseb. Hendikepirani študentje imajo po statutih univerz pravico do prilagojenega študija oz prilagojenega izvajanja študijskega programa, pa se vseeno s težavami pri uveljavljanju teh pravic soočajo gluhi, slepi in gibalno ovirani študentje. Najbolj šokantna je diskriminacija v obliki psihičnega in fizičnega nasilja, kot so žaljenje, pljuvanje, pretepanje.
Zato pozivamo vse državljanke in državljane, in tudi tiste, ki jim tega statusa naša država ne prizna, predvsem pa mlade kot bodoče tvorce in voditelje politik, da si na današnji dan vzamejo malo časa in se podučijo o vseh svojih državljanskih pravicah in svoboščinah. Pozivamo tiste, ki se zavedajo pomembnosti človekovih pravic in svoboščin tudi za druge, za celotno družbo, da se pridružijo aktivnemu zagovarjanju človekovih in otrokovih, tudi študentskih in delavskih pravic, strpnosti in enakopravnosti v odprti družbi.
Vasja Simić
Predsednik odbora za človekove pravice Zares Aktivni