Ob dogajanju v Libiji in arabskem svetu
Ljudski upor za demokracijo v Libiji ter val protestov v številnih arabskih državah v Afriki in arabskem polotoku (od Jemena do Maroka) potrjuje, da smo te dni priče epohalnim spremembam v delu sveta, ki smo ga napačno in z neopravičenimi predsodki ocenjevali kot nedostopen za radikalne družbene, kulturne in politične spremembe. Zagotovo gre tudi za epohalne spremembe celotnega sveta, za spremembe, ki bodo pogojevale sedanji svetovni gospodarski red in bodo občutno vplivale tudi na naš (zahodni) način življenja.
Nasilje in krvavo zatiranje protestov, ki ga je vojski in policiji ukazal cinični libijski diktator, Moamer Gadafi, ne bo ustavilo premika k napredku v mediteranski Afriki.
Pri podpori procesom demokratizacije, ki ga vodijo zlasti mladi in bolj intelektualno ozaveščen del arabskega prebivalstva, bi morale posebno vlogo odigrati zlasti mediteranske članice Evropske unije. Med temi je tudi Slovenija. Gospodarsko sodelovanje se bo moralo razvijati z demokratičnimi vladami.
Menim, da vztrajati pri sklepanju poslov s podporo državnih ustanov v Libiji ali drugod, kjer sedaj vladata nepotizem in korupcija, ni priporočljivo in bi bilo za gospodarske interese naše države lahko škodljivo. Prav tako svarimo pred morebitnimi investicijami iz Libije oziroma drugih despotskih držav v Sloveniji, kajti gre upoštevati, da bi sleherna investicija iz tistih držav bila poskus pranja umazanega ali celo krvavega denarja.
Franco Juri
vodja PS Zares