O zakonu o gensko spremenjenih rastlinah
Zares dolga, vroča in razgibana debata o gojenju genetsko spremenjenih rastlin na našem prostoru v okviru Zaresa poteka že od našega nastanka. Prva ‘aktivistka’ na tem področju je bila Cveta Zalokar Oražmova, ki je razglasila občino Domžale kot prvo občino brez GSR (maja 2007). Kmalu je temu zgledu sledilo še 120 slovenskih občin. Seveda pa občina lahko razglasi GSR svobodno območje le na občinski, ne pa tudi na lastniški zemlji. Za gojenje ali negojenje GSR na privatnih zemljiščih pa je bilo potrebno tovrstno gojenje tudi pravno-formalno urediti.
Zakon o soobstoju GSR z ostalimi kmetijskimi rastlinami se je pripravljal oziroma je potoval na relaciji Bruselj-Slovenija že pet let. Zaradi precej strogih pogojev za gojenje GSR je bil le s težavo odobren. Ves čas priprave oziroma usklajevanja besedila so sodelovale tudi nevladne organizacije, ki so se s končno verzijo tudi strinjale.
Namen tega pisanja pa ni razpredati pro et contra gojenja GSR pri nas, saj se tovrtsnega materiala na naši strani najde veliko. Rada bi predvsem razložila, kaj zakon o soobstoju GSR z ostalimi kmetijskimi rastlinami dejansko pomeni in zakaj ga je bilo potrebno sprejeti, saj smo kar veliko prebrali o tem, da je Zares sedaj omogočil gojenje genetsko spremenjenih rastlin v Sloveniji.
Ker smo del EU, bi praktično že sedaj kmetje lahko gojili GSR, saj velja v Evropi pravilo o prostem pretoku blaga, sem seveda sodijo tudi rastline. Nihče gojitelju ne bi mogel oporekati ali ga nadzorovati, saj enostavno ni bilo ustrezne zakonodaje. Tudi, če bi s svojo pridelavo GSR ‘kontaminiral’ sosednji pridelek, ne bi kazensko odgovarjal, verjetno se za kontaminacijo tudi (z)vedelo ne bi. S sprejetjem zakona o soobstoju GSR z ostalimi kmetijskimi rastlinami pa imamo sedaj zakonsko urejeno pridelavo GSR, vključno z predvidevanim izobraževanjem o pridelavi kot tudi kazensko odgovornost v primeru nepravilnosti. In to je bistvo tega zakona. Kot vsak mladič pa tudi ta zakon še ni dokončno razvit, vendar je vsekakor dobrodošlo, da je potencialno gojenje ustrezno urejeno.
Področje uvajanja in gojenja GSR je v svetu izrazito bipolarna tema, ki ima vroče zagovornike, kot tudi nasprotnike. Zato ne pričakujemo, da bo Sloveniji debata prihranjena, in prav je tako. Naj se slišita oba pola, a oba naj težita k argumentirani debati, da se lahko srečamo na razumni sredini.