O terminalih, meji s Hrvaško in Zaresovem medijskem programu
Mestni odbor Zares – nova politika Koper je včeraj pripravil novinarsko konferenco, na kateri so kandidati stranke za volitve v državni zbor Franci Kek, Franco Juri in Barbara Verdnik spregovorili o načrtovanih plinskih terminalih, programu stranke na področju medijev in o nepotrebnih napetostih ob meji s Hrvaško.
“Danes imamo primerno morje za kopanje, ribolov in normalno plovbo. Žal obstaja velika nevarnost, leta 2012 ne bo več tako,” je dejal Franci Kek. “Če se ljudje še danes pogovarjajo, kako sta Kardelj in Bakarić po vojni postavljala mejo med Slovenijo in Hrvaško, bo tema prihodnjih pogovorov izguba sedanje funkcionalnosti našega morja. Za to bo odgovorna sedanja vlada. Trenutno je pozornost usmerjena na nekaj sto metrov okoli Jorasovih korit, ob tem pa na račun hitrih kapitalskih dobičkov posameznikov izgubljamo morje“.
Franco Juri je pojasnil, da je italijansko ministrstvo za okolje prižgalo zeleno luč za izgradnjo plinskega terminala v Žavljah, vlagatelj – španska družba Gas Natural pa ob tem napoveduje pričetek obratovanja terminala do leta 2012. Slovenska vlada je na podlagi dela in sklepov medresorske strokovne skupine že leta 2006 sprejela negativno stališče do obeh predlaganih terminalov v Tržaškem zalivu, saj bi njihova izgradnja povzročila negativne čezmejne okoljske vplive. Novi italijanski državni podtajnik na ministrstvu za okolje Roberto Menia pa je potrdil soglasje in prezrl uradno stališče Slovenije.
Ob tem že več kot leto traja postopek za ocenjevanje vloge in načrta nemške družbe TGE Gas Engeneering za izgradnjo plinskega terminala v Kopru, vlagatelj pa poleg tega predlaga tudi izgradnjo termocentrale ter objekta za skladiščenje ogljikovega dioksida Delovanje morebitnih terminalov v Žavljah in Kopru bi pomenilo vplutje dodatnih približno 100 plinskih tankerjev letno v zaliv. Skladiščenje in odvoz ogljikovega dioksida iz Kopra pa bi tem tankerjem dodalo še specializirane ladje za prevoz te snovi.
»Zahtevamo in pričakujemo, da bo slovenska vlada – dosledno z ocenami, ki so jih podali njeni strokovnjaki – izrazila negativno stališče do vseh plinskih terminalov v Tržaškem zalivu in v Kopru ter od italijanske vlade zahtevala upoštevanje vseh direktiv EU, ki narekujejo sodelovanje in upoštevanje prizadete sosednje države pri ocenjevanju objektov s čezmejnimi vplivi. Menimo, da slovenska vlada ni dovolj izkoristila predsedovanja EU pri uveljavljanju teh, z direktivami in konvencijami, podprtih načel. Zahtevamo in pričakujemo transparentnost pri postopkih, ki zadevajo načrtovanje plinskega terminala in drugih objektov v Kopru in dosledno upoštevanje strokovnih stališč medresorske skupine in mnenje lokalnega prebivalstva,« je sklenil Franco Juri.
Barbara Verdnik je pojasnila, da je Zaresov program na področju medijev začel nastajati že lani, pri čemer je sodelovala vrsta poznavalcev in strokovnjakov, gradivo pa je bilo konec marca posredovano v presojo javnosti. Verdnikova je poudarila, da je program v veliki meri “pisala” praksa te vlade, ki je od samega začetka krnila avtonomijo. Položaj je, po prepričanju Zaresovcev, zato danes izjemno pereč, zakonodaja nedosledna, pomanjkljiva in neustrezna, delo novinarjev razvrednoteno, javnost – državljanke in državljani – pa imajo omejen dostop do verodostojnih in nepristranskih informacij. S političnimi sredstvi je zato treba, po prepričanju Verdnikove, doseči, da se bo politika povsem umaknila iz medijev.
Zato želimo v Zares spremeniti zakon o RTV, da bo ta postala javna in ne ostala vladna, medijski zakon (pravico do popravka), doseči jasno razmejitev lastniške in uredniške funkcije do spornega medijskega sklada, ki ga je v sedanji obliki potrebno odpraviti. Finančno podporo je treba usmeriti ozko specializiranim in tržno šibkim medijem, uvesti posredne oblike pomoči in večje možnosti izobraževanja, razmišljati pa tudi o skladu tveganega kapitala. Slovenija mora posodobiti medijsko politiko, ki bo omogočila avtonomijo medijev, razvoj medijske industrije in bo zagotavljala pravice državljanov in državljank do odprtega in politično nenadzorovanega komunikacijskega prostora ter profesionalno novinarstvo. Bistvena pa je zaveza, da morajo spremembe na medijskem področju temeljiti na predhodni javni razpravi in družbenemu soglasju, kar je v skladu z izhodišči društva in sindikata novinarjev Slovenije, ki so jih pripravili pred dnevi.
Zadnje čase smo ponovno priče politični zlorabi mejne problematike s Hrvaško. Demonstracij in incidentov na meji, ki jih prirejajo razne radikalne in nacionalistične skupine, večina tukajšnjega prebivalstva ne podpira. V koprski Zares obsojamo načrtno zaostrovanje razmer in odnosov s Hrvaško ter pozive k zapiranju meje. Nasprotno ocenjujemo, da morata državi v večji meri skrbeti za nemoten pretok ljudi in blaga čez “schengensko” mejo s posebnim posluhom za življenje lokalnega prebivalstva, ki mu je treba zagotoviti posebne prehodne pasove. Menimo, da se odprta mejna vprašanja lahko rešujejo le z dialogom in pogajanji, zato pozdravljamo pobude, ki so naravnane k obmejnemu sodelovanju – npr. skupno izjavo obmejnih županov, ki pomeni nadaljevanje podobnih prizadevanj iz devetdesetih let. Vlado pozivamo, da podpre ta prizadevanja. Obe vladi sta se načelno dogovorili o reševanju sporov na meddržavnem sodišču. Menimo, da je to korak naprej, ki pa ga je treba implementirati na podlagi dobrih priprav. Ob tem ne gre izključiti možnosti nadaljevanja bilateralnega dialoga in skupnega iskanja rešitev.