O razvoju in opremljanju SV
Na današnji novinarski konferenci sta poslanca PS Zares Franco Juri in Tadej Slapnik spregovorila o Predlogu Resolucije o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske (SV) do leta 2025.
Franco Juri je uvodoma poudaril, da je stališče poslanske skupine v zvezi s predlagano Resolucijo v tesni povezavi z dvema drugima zahtevama, ki smo jih v Zaresu predstavili v preteklih tednih; zahtevo po spremembi Zakona o obrambi tako, da se bi povečala vloga parlamenta pri napotitvi vojske na mednarodne misije ter zahtevo po določitvi datuma umika SV iz Afganistana. “Z vidika obeh zahtev je potrebno razumeti tudi naše današnje stališče do omenjene Resolucije. Gre namreč za Resolucijo, ki je po naši oceni uokvirjena z napačnimi in zgrešenimi preteklimi odločitvami,” je izpostavil Juri ter dodal, da se naša vojska vseskozi prilagaja zahtevam Nata in postaja ekspedicijska vojska, kar dokazuje tudi dogajanje v zvezi z udeležbo SV v Afganistanu. “Imamo vtis, da strategijo prilagajamo že obstoječim dejstvom, kar je napačno, saj bi morala strategija v bistvu opredeljevati dejstva za prihodnje obdobje.” Kot je povedal Juri, smo v PS Zares opravili tudi mnogo pogovorov s strokovnjaki, tudi s predstavniki pristojnega ministrstva za obrambo ter sindikati omenjenega ministrstva, vendar smo prišli do ugotovitve, da niti znotraj obrambno-vojaške stroke ni enotnega mnenja o teh vprašanjih. “Problematična se nam zdi tovrstna strateška opredelitev predvsem v luči dejstva, da možnosti izrekanja o tej temi Državni zbor nima, prav tako pa je nima civilna družba,” je dodal poslanec Juri.
Da Resolucija v bistvu odslikava vpetost SV v nakup osemkolesnikov pa je v svojih uvodnih besedah poudaril Tadej Slapnik in dodal, da Resolucija ustvarja vtis, kot da so omenjeni projekt, poleg tega pa tudi druge neracionalne poteze iz prejšnjega mandata tako finančno izčrpale MORS, da enostavno ne morejo drugače, kot da zmanjšajo del obstoječih zmogljivosti in vse osredotočijo na 8×8.
“Zanimivo je, da Resolucija za SV, ki je v 85% kopenska vojska, ohranja pomorsko komponento, ukinja pa oklepne enote. Seveda če to pogledamo v luči slovenskih razmer in dogodkov, lahko ugotovimo, da je s tem pokrit nakup ruske ladje in zato pomorska komponenta ostaja prioriteta oklepno mehanizirane, pa so odvečne.” Slapnik je v zaključku opozoril, da omenjene Resolucije v poslanski skupini Zares ne moremo podpreti, kot je dejal, pa bomo svoje pomisleke in pričakovanja po upočasnitvi postopkov sprejemanja ter po vključitvi civilne družbe v ta proces vsekakor predstavili tudi na seji Odbora za obrambo.