Neresno in neodgovorno ravnanje SDS
Stranka SDS je danes predlagala, da parlament še do volitev sprejme ustavno spremembo, s katero bi novo vlado lahko imenovali po krajši poti in tako prihranili tudi denar.
V stranki Zares – socialno liberalni se čudimo neresnemu in neodgovornemu ravnanju stranke SDS, ki, kot da se je resnih in že dlje časa znanih zagat slovenske državne ureditve zavedla šele 14 dni pred volitvami. Stranka Zares je, zavedajoč se številnih blokiranosti v odločevalskih procesih, ki hromijo učinkovitost države, pravočasno, že januarja letos, v dokumentu Za odpravo blokad opozorila na tri vrste blokad, ki ovirajo in omejujejo razvoj Slovenije. Ena izmed njih je nedomišljen politični sistem, ki zaradi pomanjkljivosti in protislovnosti, vgrajenih v ustavno in zakonodajno ureditev slovenskega parlamentarnega političnega sistema, onemogoča ali vsaj znatno zmanjšuje možnost učinkovitega in transparentnega izvajanja nalog in pooblastil posameznih vej oblasti.
Ker ustavne ureditve parlamentarnega političnega sistema ni mogoče spreminjati od danes na jutri, voluntaristično in brez potrebnega soglasja uglednih strokovnjakov s tega področja, smo februarja letos pripravili posvet z naslovom K rešitvi sistemskih brezpotij slovenskega političnega sistema. Na posvetu so svoja mnenja in stališča podali cenjeni strokovnjaki prof. dr. Bojan Bugarič, prof. dr. Miro Cerar, prof. dr. Rajko Pirnat in izr. prof. dr. Janez Šušteršič (podal je pisni prispevek). Nekateri strokovnjaki so podali svoje mnenje tudi o načinu oblikovanja vlade in nam pritrdili o potrebnosti in primernosti sprememb sedanjega načina imenovanja vlade.
V stranki Zares smo namreč že leta 2009 pripravili predlog za začetek postopka za spremembe Ustave Republike Slovenije, ki bi omogočile, da bi bilo oblikovanje vlade primerljivo z drugimi parlamentarnimi sistemi, po katerih predsednik republike imenuje ministre na predlog predsednika vlade. S temi spremembami bi po eni strani krepili moč in vpliv predsednika vlade, na drugi strani pa bi upoštevali slovensko tradicijo glede vloge državnega zbora pri oblikovanju vlade. Po našem predlogu ministrov ne bi imenoval in razreševal državni zbor, ampak predsednik republike na predlog predsednika vlade najkasneje v 15 dneh po izvolitvi predsednika vlade. Predsednik vlade pa bi najkasneje v devetih dneh po imenovanju vseh ministrov v vladi državnemu zboru predložil program vlade in zahteval glasovanje o zaupnici vladi.
Žal ne takrat in ne letos pomladi, ko je bil skrajni rok, med političnimi strankami, vključno s SDS, ni bilo posluha za resno obravnavo te pomembne teme. Morda bo v novem sklicu drugačno in bolj državotvorno razpoloženje. Da bi pospešili ta proces in sploh začeli s to debato, smo se – kljub slabim izkušnjam – pripravljeni vključiti v razpravo tudi o tem vprašanju in ob tej pobudi, pri čemer je po našem mnenju nujno (in z vidika nerazumnega trošenja javnega denarja še pomembnejše) zajeti tudi spremembe ustave na področju referendumske ureditve.
Gregor Golobič
predsednik Zares – socialno liberalni