Nedeljski referendum o pokrajinah odraz arogance vladne politike
Posvetovalni referendum o območjih pokrajin, ki bo v nedeljo, 22. junija 2008, po svoji vsebini, izvedbi in načinu, kako je do njega prišlo, združuje vse napake tega mandata oziroma vse tisto, kar sproža slabo voljo pri ljudeh s strani aktualne oblasti. Predlagana pokrajinska razdelitev je v svoji vsebini podvržena izključno političnim in politikantskim kriterijem, saj vlada v celoti zavrača stališča stroke. Referendumska kampanja je zaznamovana z množico lažnih obljub in računov brez krčmarja, je na novinarski konferenci, na kateri sta sodelovala tudi predsednik SD Borut Pahor in predsednica LDS Katarina Kresal, ocenil predsednik stranke Zares – nova politika Gregor Golobič.
Kot je poudaril, “se govori o velikem razvojnem denarju, ki naj bi padel z neba v novoustanovljeno množico pokrajin, dejstvo pa je, da gre v največji meri za prenos manj zaželenih, bolj zoprnih pristojnosti, ki so zdaj na ministrstvih, skupaj z osebjem in stroški na pokrajine, pri čemer je razvojnega denarja bore malo – za vse pokrajine skupaj približno toliko, kot ga v svojem potujočem kabaretu ministri te vlade dnevno obljubijo posamezni pokrajini“. Četudi gre za izrazito predvolilni interes ene vladajoče stranke, referendumska kampanja poteka na račun davkoplačevalcev. Referendumska kampanja je ponoven dokaz, da sedanja oblast ne zna postaviti temeljnih razlik med strankarsko politiko in vlado oz. državo. Referendum so predlagale koalicijske stranke, o njem je odločal državni zbor, kampanjo pa vodi vlada, ne da bi za to izpolnila formalne pogoje.
Predsednik stranke Zares Gregor Golobič se bo, kot je dejal, referenduma udeležil. “Ne zato, ker bi menil, da je ta referendum korekten in da bo dal rezultate, ki bodo olajšali delo državnega zbora pri nadaljnjem odločanju o pokrajinski zakonodaji, pač pa zato, ker bi bila neudeležba razumljena kot poziv” je pojasnil. Prepričan je namreč, da državljanke in državljani ne potrebujejo tovrstnih pozivov in da dobro vedo, s kakšno manipulacijo imamo opravka pri tem referendumu. “V tem smislu spoštujem tako odločitev tistih, ki bodo svoje nestrinjanje tako z vsebino kot z metodo izrazili s tem, da bodo ostali doma, kot tudi tiste, ki se bodo referenduma udeležili in glasovali proti,” je med drugim poudaril Golobič.
Kljub vsemu pa lahko na sedanji mandat gledamo izrazito pozitivno, ko gre za vlogo opozicije v njem. Opozicija je namreč v tem mandatu zmogla državotvorno moč za podporo spremembi ustave na področju regionalizacije. Po prepričanju Golobiča bo sprememba, ki se bo zgodila na jesenskih volitvah, postavila na dnevni red prava vprašanja glede uvedbe pokrajin. In da bo prva polovica novega mandata potekala izrazito v znamenju vsebinske debate o uvedbi pokrajin v Sloveniji – katere bodo pristojnosti pokrajin, s katerimi viri bodo samostojno razpolagale in koliko bodo pokrajine stale.