Najpomembnejša zaustavitev nasilja in pogajanja med sprtimi stranmi v Siriji
V stranki Zares z zaskrbljenostjo spremljamo nasilje v Siriji in tragičen položaj v državi, ki pridobiva značilnosti državljanske vojne.
Menimo, da je z diplomatskimi ukrepi in pritiski mednarodne skupnosti, tudi Rusije, potrebno preprečiti tihotapljenje orožja v Sirijo, zaustaviti nasilje in omogočiti pogoje za demokratični spremembo oblasti in morebitni odhod Bašarja Al Asada. S tem bi postopoma nastopile okoliščine za miren prehod v demokratično, odprto družbo, ki bo varovala pravice etničnih in religijskih manjšin.
Od mednarodne skupnosti pričakujemo, da bo prisilila sirsko vlado k zaustavitvi nasilja nad civilnim prebivalstvom. Ocenjujemo, da je na izbruh nasilja vplivala tudi religija, zato obstoji nevarnost državljanske vojne osnovane na etnično-religioznih konfliktih. Pozivamo članice Varnostnega Sveta Združenih narodov, da se poenotijo v akciji za takojšnjo zaustavitev oboroženega nasilja med basističnimi oblastmi in pretežno sunitski uporniki in se zavzamejo za takšno mirno rešitev, da nobena izmed sprtih strani fizično ne bo ogrožala druge.
V nadaljevanju v stranki Zares menimo, da bi Slovenija morala v okviru Skupne zunanje in varnostne politike podpirati evropsko pomoč Turčiji pri sprejemanju beguncev, podpirati Annanov mirovni načrt za Sirijo in v skladu z njegovo zadnjo točko tudi vzpostavitev političnih institucij, ki bodo ustrezale vsem sirskim religijskim skupnostim. Novo imenovani visoki predstavnik EU za človekove pravice naj se v tej smeri polno angažira. Evropa naj ponudi svoje usluge sprtim stranem, saj bi k izgradnji zaupanja med stranmi bi pripomoglo preseganje ozkih geopolitičnih interesov v tem delu arabskega sveta med ZDA, Rusijo in Iranom.
Zaključujemo z jasnim apelom slovenski vladi in ministru za zunanje zadeve, da jasno in odločno predlagata mednarodni skupnosti, naj od sirske vlade zahteva vzpostavitev nadzora nad situacijo in predvsem zagotovi varnost za mednarodne opazovalce (UNSMIS); naj okrepi misijo OZN oziroma število modrih čelad v Siriji in podpre širšo mednarodno akcijo za razširitev vloge misije OZN v Siriji na operacije za vzdrževanje miru. Nadalje naj Slovenija v dvostranskih odnosih z Rusijo izpostavi posebno odgovornost, ki jo ima Moskva do Damaska.
Ta stališča lahko Slovenija predstavi že na naslednjem srečanju Sveta za zunanje zadeve, ki bo 26. junija 2012, in se bo nanašal na položaj v Siriji.