Nameščenci SDS so si lani izplačali 1,21 milijona evrov
Predvolilni čas je – kljub izjavam vlade in predsednika vlade o tem, kako pomembno je govoriti izključno o načrtih za prihodnost Slovenije – je v vseh parlamentarnih demokracijah namenjen tudi polaganju računov. Kredibilnost tistih, ki govorijo o prihodnosti, ter verodostojnost njihovih obljub, besed, napovedi, je namreč v veliki meri odvisna od tega, kakšna je bilanca njihovega štiriletnega početja. Zato bomo v okviru volilne kampanje v stranki Zares osvetlili realnost iztekajočega se mandata – z vidika razkoraka med besedami in dejanji. Največja vladna stranka SDS se namreč obnaša kot gosenica, ki je tri leta požirala vse okoli sebe, zdaj pred volitvami pa želi v barvah metulja letati okoli in se pogovarjati o vsem, le o svojem početju ne, je na novinarski konferenci dejal predsednik stranke ZARES – nova politika Gregor Golobič.
Zato smo pripravili nekaj podatkov, preverljivih dejstev iz javno dostopnih baz, ki govorijo o tem, kako je v tem mandatu ta oblast poskrbela zase in kako za druge, nepripadne in neprivržene. Številke, do katerih smo prišli ob preverjanju višine sejnin nadzornikov v gospodarskih družbah, so šokantne. V veliki večini primerov so se zgodila absurdno visoka povišanja sejnin, in sicer na podlagi uredbe vlade z dne 15. februarja 2007. “Takrat se je zgodila eksplozija lakomnosti,” je opozoril Golobič.
Nadzorniki petih velikih podjetij v državni lasti – NLB, Pošte Slovenije, Telekoma Slovenije, Luke Koper in NKBM – so lani zaslužili 1,21 milijona evrov, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik stranke Zares – nova politika Gregor Golobič in opozoril, da so se v večini nadzornih svetov v zadnjih štirih letih zgodila absurdno velika povišanja sejnin. Izpostavil je, da je vlada lani sprejela sklep, s katerim naj bi omejila višino izplačanih sejnin članom nadzornih svetov. Z uveljavitvijo tega sklepa je prenehal veljati sklep iz leta 2001, ki je za predsednika nadzornega sveta določal največ 333 evrov plačila, za člana nadzornega sveta pa največ 240 evrov.
“Leta 2004 je nadzornik v povprečju zaslužil 3500 evrov, povprečna letna bruto plača pa je znašala 13.242 evrov. Prelomnega leta 2007 pa je član nadzornega sveta v povprečju zaslužil več kot 27.500 evrov, povprečna bruto plača pa se je zvišala na 15.417 evrov,” je poudaril Golobič, ki meni, da za ta izplačila ni nobenega utemeljenega razloga.
Sejnine v NLB so se zvišale za 1563 odstotkov, v Pošti Slovenija za 813 odstotkov, v Telekomu si izplačujejo za 767 odstotkov višje sejnine, v Luki Koper za 647 odstotkov in v NKBM za 488 odstotkov. Prav tako naj bi v NKBM v letu 2004 za sejnine namenili 65.690 evrov, pri čemer je posameznik prejel 7298 evrov. Leta 2007 pa so nadzorniki prejeli 386.000 evrov oziroma 42.888 povprečno na člana, navaja Golobič.
Ti izbranci samo iz naslova sejnin in nagrad, ki si jih izplačujejo za svojo udeležbo na približno 6 do 10 sejah letno, zaslužijo toliko denarja, kot ga vsak zaposleni v Sloveniji s povprečno plačo zasluži v dveh letih. To je samoomejevanje, kot si ga predstavlja ta oblast in kot je očitno po njenem prava pot v prihodnost, je dejal Golobič. Kot je dodal, “zagotavljamo, da bo primeru našega sodelovanja v novi vladi, razum stopil nazaj na prizorišče in z njim ustrezna mera, s katero se bodo sejnine radikalno znižale”.
V nadaljevanju je izpostavil primer Pošte Slovenije, ki je police ob sprejemnih okencih opremila z reklamnim napisom vodilne stranke SDS. Poleg tega je opozoril tudi na dostavo brezplačnikov, ki izhajajo pod sponzorstvom SDS in tudi Pošte Slovenije: raznos enega izvoda brezplačnika Slovenski tednik ali Ekspres na več kot 300.000 gospodinjstev je stal okrog 15.000 evrov (torej raznos enega izvoda stane 4,4 centa, kar je 77 odstotkov manj od običajne cene raznosa s strani Pošte Slovenije), medtem ko je raznos navadnih pisemskih ovojnic za Rdeči križ Slovenije do 760.000 naslovnikov stal 42.000 evrov (torej 5,5 centa na izvod).