Ministrstvo za zdravje naj ne podeli koncesij
Ministrstvo za zdravje je lani prejelo okoli sto prošenj za podelitev koncesij, od tega nekaj na področju osnovnega zdravstva, večino pa za specialistično dejavnost. Ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič se je sicer doslej vzdržala podeljevanja koncesij, kar v Zaresu pozdravljamo. Po naši oceni bi bilo prav, da bi še naprej ravnala razumno in v času do oblikovanja nove vlade ne bi podelila NOBENE koncesije (in bi to nalogo prepustila novi vladi), je na današnji novinarski konferenci poudaril podpredsednik stranke ZARES – nova politika dr. Andrej Rus.
Po naših informacijah namreč obstaja možnost, da je ministrica deležna določenih pritiskov, da bi vendarle podelila nekaj koncesij tik pred zamenjavo vlade, in sicer selektivno (oziroma le nekaterim prosilcem kot nagrado za podporo nekdaj vladajoči SDS). Zaradi namigov in opozoril, da se to utegne zgoditi, smo pred nekaj dnevi zaprosili za pogovor pri ministrici za zdravje, z namenom, da bi dobili verodostojno informacijo iz prve roke. Vendar pa nismo prejeli nobenega odgovora. Ta molk ministrstva oziroma ministrice nas skrbi in ga razumemo kot potrditev, da na ministrstvu resnično pripravljajo podelitev koncesij, je dejal Rus.
Da v Zaresu nasprotujemo podelitvi koncesij tik pred iztekom mandata vlade je opozorila tudi dosedanja poslanka Cveta Zalokar Oražem. Po njenih besedah nasprotujemo sedanjemu načinu podeljevanja koncesij, pri katerem je pogosto ogrožen javni interes. Koncesije so zelo ohlapno urejene, saj koncesijska pogodba, ki je podeljena za več deset let, pogosto obsega manj kot deset členov. Še bolj pa je zaskrbljujoče, da koncesionarji niso organizacijsko integrirani v javni zdravstveni sistem. Zato se v praksi dogaja, da so koncesionarji na papirju sicer del javne zdravstvene mreže, dejansko pa delujejo povsem samostojno brez vsake koordinacije z javno zdravstveno mrežo. Kljub drugačnim obljubam v iztekajočem se mandatu ni prišlo do ustrezne regulative na področju podeljevanja koncesij. To bo zagotovo ena od prednostnih nalog nove vlade, če bo Zares sodelovala v koaliciji. Po našem prepričanju bo mogoče s podeljevanjem koncesij v zdravstvu nadaljevati šele potem, ko bodo določeni jasnejši pogodbeni in organizacijski pogoji delovanja javne zdravstvene mreže.
Ministrico za zdravje pozivamo, naj ne podleže pritiskom in ne podeli koncesij, temveč naj to nalogo prepusti novi vladi. Poleg tega vse udeležene opozarjamo, je še dejal Andrej Rus, da bomo v primeru podeljevanja koncesij v času pred oblikovanjem nove vlade storili vse potrebno za zaščito javnega interesa, vključno s sprožitvijo postopkov za odvzem na hitro podeljenih koncesij. Ministrstvo pozivamo, da se vzdrži podeljevanja koncesij, prosilce za koncesije pa, da ne podpišejo ponujenih koncesijskih pogodb v izogib nepotrebnim zapletom, ki utegnejo nastati zaradi uveljavljanja javnega interesa, je poudaril Rus.
Cveta Zalokar Oražem je v nadaljevanju opozorila tudi na težave na področju nekaterih velikih investicij v zdravstvu, zlasti glede onkologije, kjer je prišlo do velikega števila napak in pomanjkljivosti. Po nekaterih informacijah so v zadnjem obdobju namreč investicije potekale brez ustreznega nadzora.