Ministrsko-poslanski obisk v zahodnem Podravju
Minister Gregor Golobič in ministrica Majda Širca, sekretarki za gospodarstvo mag. Darja Radić in za javno upravo Tina Teržan, poslanec v EP Ivo Vajgl ter poslanci Alojz Posedel, Tadej Slapnik, Franci Kek in Vito Rožej so v spremstvu lokalnih predstavnikov Zares včeraj obiskali zahodno Podravje.
Celodnevni obisk ministrske in poslanske skupine iz vrst stranke ZARES – nova politika v zahodnem Podravju se je začel z obiskom Slovenskih Konjic in Zreč. Medtem ko sta se poslanca Franci Kek in Vito Rožej v Slovenskih Konjicah ob obisku Mladinskega centra Dravinjske doline seznanila s projektom Mladi ambasadorji mednarodnega medkulturnega dialoga, se je obiska v podjetju Unior v Zrečah udeležil minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter predsednik stranke ZARES – nova politika Gregor Golobič, z njim pa tudi državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo mag. Darja Radić ter poslanci Tadej Slapnik, Alojz Posedel in poslanec v Evropskem parlamentu Ivo Vajgl.
Kovaško-orodjarski velikan
V Uniorju so se predstavniki Zaresa seznanili s poslovanjem ter razvojnimi načrti in prihodnjimi projekti podjetja, ki se uvršča med največja slovenska podjetja in skupine. Unior je sicer med pomembnimi dobavitelji delov za avtomobilsko industrijo, predvsem ojnic (prodajajo najbolj vidnim koncernom in tudi najbolj znanemu prestižnemu italijanskemu izdelovalcu). Tradicionalno so znani tudi po ročnem orodju, izdelujejo pa tudi unikatne stroje za najpomembnejše predstavnike avtomobilske industrije. Gostitelji so spregovorili tudi o letu 2009, ko je bilo poslovanje težko v luči finančne krize, ter o protikriznih ukrepih vlade, s katerimi so si pomagali v tem času, podali pa so tudi nekaj predlogov za še boljšo podporo.
Žička kartuzija
Ministrica za kulturo Majda Širca je v spremstvu državne sekretarke na Ministrstvu za javno upravo Tine Teržan obiskala Žičko kartuzijo. Ministrski ekipi sta se pridružila še poslanca Franci Kek in Vito Rožej. Majda Širca je Špitalič obiskala v sklopu projekta obnove tega sakralno kulturnega samostana. Predstavitev projekta so obiskali tudi poslanec Tadej Slapnik ter občinska svetnika Ervin Jančič in Anton Noner.
Majhna podjetja
Državna sekretarka na Ministrstvu za gospodarstvo, mag. Darja Radić ter poslanca Tadej Slapnik in Lojze Posedel, so obiskali tudi podjetje Schiki v Slovenskih Konjicah. Direktor podjetja, Srečko Širca, je gostom predstavil zgodovino in delovanje podjetja, mag. Darja Radić pa je ob koncu dneva poudarila, da je bil tudi obisk takšnega, majhnega podjetja, izjemno pomemben, saj je ponudil uvid v delovanje in reševanje težav v takšnih podjetjih v teh časih.
Razvojno naravnano podjetje IT
Pot mladih raziskovalcev so ministru Golobiču ter poslancema Franciju Keku in Vitu Rožeju predstavili v računalniškem podjetju Pro Bit, ki na trgu deluje že 21. leto in je bilo v minulih letih deležno tudi razvojnih spodbud. Gre za razvojno naravnano podjetje, ki zaposluje 51 ljudi in daje priložnost tudi mladim raziskovalcem. Sogovorniki so spregovorili tudi o javnih razpisih, ki se pripravljajo s strani ministrstva za gospodarstvo ter o morebitni vlogi gospodarske diplomacije v okviru ministrstva za zunanje zadeve.
Strokovnjaki za aluminij
Zgodaj popoldan so minister Golobič, državna sekretarka na ministrstvu za gospodarstvo Radičeva in poslanec Posedel obiskali še podjetje Impol, ki je najbolj znano po proizvodnji aluminijastih izdelkov in katerega začetki segajo v leto 1825 (začeli so z bakrom, aluminij pa izdelujejo že od leta 1951). Člani uprave podjetja so gostom predstavili tudi poslovanje podjetja v letu 2009, ko je cena surovin na trgu močno padla, vendar so s pravilno strategijo in jasno zastavljenimi razvojnimi cilji uspeli zdržati pritisk finančne in gospodarske krize. So razvojno naravnani in sodelujejo tudi z vodilnimi slovenskimi znanstvenimi ustanovami. Golobič je s predstavniki podjetja spregovoril tudi o javnih razpisih, povedal pa je tudi to, da bo vlada skušala spremeniti davčno zakonodajo v prid področju raziskav in razvoja.
Javna tribuna: gospodarsko logistično središče – priložnost za razvoj malih in srednje velikih podjetij
Na gradu v Slovenski Bistrici je v popoldanskem času potekala javna tribuna z naslovom Razvoj gospodarsko logističnih središč – priložnost za razvoj malih in srednjih podjetij. Osrednji govorniki so bili minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič ter državni sekretarki z ministrstev za gospodarstvo in javno upravo, mag. Darja Radić in Tina Teržan, javne tribune pa se je udeležilo veliko predstavnikov mikro, malih in srednje velikih podjetij. Udeležence je uvodoma pozdravil Božo Juhart Jakec, predsednik občinskega odbora Zares – nova politika Slovenska Bistrica.
Izjava ministra Gregorja Golobiča ob koncu javne tribune
Razvila se je razprava predvsem o možnosti razvoja gospodarskega središča OREH in podprojekta ALUREG Slovenska Bistrica. Kot je pojasnila Radićeva, gre pri javnem pozivu, ki je bil v javnost posredovan v mesecu januarju, za drugačen razmislek, kot je veljal doslej. “Gre za prehod od zidov k vsebini in k znanju,” je poudarila Radićeva, ki je ob tem dodala, da so prejeli 42 prijav, na osnovi katerih so na ministrstvu za gospodarstvo identificirali 6 razvojnih jeder, torej razvojnih področij. Razpis za sredstva bo šel ven konec meseca maja, nanj pa se naj bi, po besedah Radićeve, predvsem prijavljali konzorciji podjetij, s kritičnim znanjem in razvojnim potencialom. Ambicija je, da se razmislek dejansko premakne od zidov k vsebini, to je k financiranju razvoja in kadrov, je še poudarila Radićeva.
Izjava mag. Darje Radić ob koncu javne tribune
Tudi Golobič je poudaril pomembnost razvojne naravnanosti v prihodnje. V zvezi s tem je omenil, da v Sloveniji porabimo več, kot zaslužimo, in da to kaže tudi stanje javnih financ. Omenil je tudi druge vire sredstev, ki pa so večinoma usahnila v zadnjem obdobju krize, zato je, po njegovih besedah, nujen preskok k vsebini, k razvoju. K temu bodo pripomogle tudi davčne olajšave, ki so v načrtu. Golobič je spregovoril tudi o t.i. inovacijskih inkubatorjih, ki jih nekatera podjetja napačno razumejo. “Gre namreč za prostor, kjer podjetje lahko začne, vendar s težnjo, da bo inkubator zanj hitro premajhen. Torej gre za prostor, ki ga je potrebno razumeti kot odskočno desko, ne pa za prostor, kjer podjetje obstane za vedno,” je poudaril Golobič.
Na vprašanje, kako bo država dosegla, da bo šel denar res v vsebino in ne v fasade, je Radičeva pojasnila, da to nameravajo storiti s tem, da bodo to skušali storiti z uravnavanjem razmerij (npr. Majhen delež sredstev bodo namenili t. i. fasadi, velik delež pa t. i. vsebini). S temi razmerji bo država dala vedeti, kaj je zanjo bolj pomembno in kam bo šel tok denarja. Prav tako bo za omenjene projekte moral biti izkazan gospodarski interes, pomembno pa je tudi to, da bo prednost na razpisu imela tista regija, ki bo tozadevno manj razvita, torej bo Ljubljana skoraj izločena, kajti namen tega sistema je, da se razvoj regijsko učvrsti.
Posnetek cele javne tribune:
Kulturni izzivi 2010
Vzporedno je v dvorani Konjičanka v Slovenskih Konjicah potekala okrogla miza z z naslovom Kulturni izzivi 2010, katere so se udeležili ministrica za kulturo Majda Širca ter poslanca Tadej Slapnik in Franci Kek.
Celodnevni obisk se je zaključil z neformalnim srečanjem članic in članov stranke ZARES – nova politika.
FOTOGALERIJA: