Ministrico za zdravje je treba ustaviti
Podpredsednik Zaresa dr. Andrej Rus ugotavlja, da je v slovenskem zdravstvu v tem mandatu prišlo do divje privatizacije in komercializacije zdravstva, ki se ni dogajala za hrbti ministrov za zdravje, temveč prav po njihovi volji. Ministri namreč podeljujejo koncesije v sekundarnem zdravstvu, k drugim koncesijam pa dajejo odločilno soglasje. V Zares odločno nasprotujemo podeljevanju koncesij “na pamet” in glede na dobro voljo ministrov za zdravje, saj koncesije, podeljene pod današnjimi pogoji, ne izboljšujejo, ampak poslabšujejo dostopnost zdravstvenih storitev.
Dr. Andrej Rus, sicer tudi vodja strankinega programskega odbora za zdravje, je v sporočilu za javnost zapisal: “Načrti ministrice za zdravje Zofije Mazej Kukovič, da pred volitvami oz. odhodom iz ministrske pisarne na hitro podeli 300 koncesij, so skrajno neodgovorni in škodljivi za področje zdravstva. V pogojih, ko imajo javni zdravstveni domovi in bolnišnice izgubo, je vsako nadaljnje podeljevanje koncesij mogoče razumeti kot načrtno siromašenje javne zdravstvene blagajne – na račun ne le davkoplačevalcev, temveč zlasti na račun možnosti preživetja sedanjih in bodočih bolnikov.
Če si bo ministrica za zdravje dovolila podelitev koncesij v zadnjih dneh svojega mandata, bomo v stranki Zares zahtevali revizijo vseh podeljenih koncesij, v celotnem mandatu vlade Janeza Janše in sprožili vrsto postopkov pri neodvisnih nadzornih ustanovah in organih v zvezi z upravičenostjo podeljevanja koncesij in kazensko odgovornostjo zaradi lahkomiselnega zapravljanja javnih sredstev.
Slovensko zdravstvo je s svojima dvema milijardama evrov letno magnet za vse, ki bi radi dobro zaslužili. Ministri, naklonjeni zaslužkarjem, so Slovenijo pripeljali ne le do razpadanja javnega sistema, temveč tudi do razkroja vrednot, na katerih bi morali delovati vsi udeleženci vsakega zdravstvenega sistema. Farmacevtska podjetja, izdelovalci zdravstvene opreme, gradbinci in še marsikdo drug, so ugotovili, da je mogoče odlično zaslužiti na račun javnega zdravstva. Medtem ko njihov dobičkarski motiv ni vprašljiv, pa je močno vprašljiva vloga glavnega skrbnika javnega zdravstva, to pa je ministrstvo za zdravje. Ministrstvo bi moralo aktivno regulirati in razvijati zdravstveni sistem, ne pa, da z gledanjem stran, neaktivnostjo in podeljevanjem daril političnim podpornikom spodbuja k okoriščanju vse tiste, ki bi jih moralo nadzorovati.
Zato je nujno ustaviti podeljevanje koncesij pod sedanjimi pogoji in vzpostaviti pravila, ki bodo v ospredje postavila interese državljank in državljanov, še zlasti pa bolnic in bolnikov, ter nadzirala interese vseh tistih, ki od zdravstva želijo zgolj zaslužek, četudi na račun bolnikov.”