Minister v Centru odličnosti Vesolje-SI
Minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič je včeraj obiskal Center odličnosti Vesolje-SI, na tiskovni konferenci po delovnem obisku pa je povedal sledeče:
“Obiske opravljam z namenom podrobne seznanitve z vsebino, načrti, dosedanjim potekom dejavnosti vseh osmih lani izbranih centrov odličnosti.
Gre za potezo, za način razpisa, ki ima uspešne zglede tudi v tujini. Centri odličnosti so način, kako slediti ciljem, ki so ga prvi definirali na Finskem. Gre za mehanizem, kako povezati raziskovalno sfero, vse kapacitete na nekem področju, v nekem okolju, in gospodarsko sfero, ki ima ambiciozno razvojno naravnane programe in razmišljanja. Kako to povezati v skupne projekte in jih na tistih področjih, kjer lahko, zaradi te koncentracije in tudi minulih dosežkov vključenih subjektov, računamo na preboje, ki bi omogočili povečanje konkurenčnosti in vse tisto, kar zasledujemo kot pomemben, ne pa edini, razlog podpore raziskovalni dejavnosti.
Teh osem centrov odličnosti je bilo izbranih po zahtevnem postopku, po resni presoji mednarodnih ocenjevalcev, katera so področja, kjer zmoremo in kateri so tisti konzorciji, ki bodo zmogli računati na najverjetnejši uspeh – ta pri tovrstnih projektih nikoli ni 100-odstotno zagotovljen. Izbrali smo jih osem in jih financirali, konec lanskega leta so bili ustanovljeni in letos so začeli delati. S projekti so že precej daleč, tudi Center odličnost Vesolje-SI je med njimi.
Ta je v delu javnosti morda zbudil največ zanimanja in odziva v smislu vprašanj, ali je to res področje, vesolje, kjer Slovenija v perspektivi, kot majhna država, lahko igra pomembnejšo vlogo? Odgovor na to vprašanje so dali ljudje, ki sem jih omenil – mednarodni evaluatorji, ki vedo, kaj na tem področju počnejo druge, večje države, in tudi kaj je tisto, s čimer je ta konzorcij nastopil na razpisu. Tu nismo imeli zadržkov, še posebej, ker se je Slovenija v preteklosti, že v mandatu prejšnje vlade, odločila, da želi postati članica Evropske vesoljske agencije (ESA), sporazum o statusu sodelujoče države je bil že podpisan.
To sodelovanje odpira mnogo možnosti ne le za sodelovanje naše znanstvene sfere, ki je bila že doslej vključena v posamezne projekte ESA, ampak tudi tistih prodornih, inovativnih in visokotehnološko naravnanih podjetij, ki so tehnološko sposobna izpolnjevati najzahtevnejše standarde na tem področju. To dvoje gre z roko v roki, sovpada celoten trenutek vseh teh dogodkov, tako izbor centra odličnosti kot odločitev Slovenije da aktivneje vstopi med države, ki so v Evropi (širše kot v Evropski uniji), aktivne na področju vesoljskega raziskovanja in tehnologij, ki so povezane.
Ta dva dogodka sovpadata s tretjim, o katerem smo govorili danes – da se na področju satelitov dogaja premik od večjih enot, satelitov večjih dimenzij, povezanih s tehnologijami, ki se na nek način tudi poslavljajo, k novemu pristopu z manjšimi, mikro in nano sateliti. Ravno tu je Center odličnosti Vesolje-SI že prisoten – 15. junija, v kratkem, bo Švedska vesoljska agencija lansirala skupino takšnih satelitov, pri čemer sodeluje in bo tudi v nadaljevanju sodelovala raziskovalna skupina iz Centra odličnosti Vesolje-SI. To kaže, da gre za realno vpetost in potencial, ki ne samo, da se obeta, ampak se tudi že realizira.
Dodal bi še, da je v Sloveniji moč govoriti o tradiciji na tem področju. Poleg Hermana Potočnika imamo tudi v tem času vrsto mednarodno priznanih raziskovalcev, ki na področju astronomije in astrofizike sodelujejo v zelo pomembnih globalnih projektih, tudi ti so vključeni v center odličnosti. Nenazadnje smo dobili pritrditev naporom na področju promocije tovrstnega zanimanja tudi v lanskem letu, ki je potekalo v znamenju mednarodnega leta astronomije in 400. obletnice Galilejevih odkritij, pri čemer je bila Slovenija zelo uspešna.”