Marko Gornik
Pozdravljene članice in člani!
Sem Marko Gornik iz Novega mesta. Star 46 let. Zaposlen v družinskem podjetju. Ukvarjal sem se z marsičem, sedaj pa se zadnjih pet leta ukvarjam tudi z politiko.
Sem eden prvih članov društva Zares in soustanovitelj stranke Zares Prav zato sem sprejel kandidaturo za podpredsednika, ker mi ni vseeno, kaj se bo dogajalo s stranko naprej. Sedaj smo na dnu, ki smo ga dosegli kar hitro, čeprav tega nekateri niso hoteli vedeti, drugi pa smo to predvideli in pričakovali.
Čeprav ob včlanitvi v stranko moje misli niso bile usmerjene v vodilne funkcije in ob vprašanju ali bi kandidiral za podpredsednika sem se odločil predvsem zato, da lahko najširšemu članstvu tudi na ta način povem moja stališča.
Moja predstavitev bo kratka, ker nisem človek govorjenja ampak konkretnih dejanj. Ne glede na rezultat volitev, se je ena točka mojih pričakovanj v tej stranki le začela dogajati:
- Neposredne volitve, pa ne samo na tem nivoju kot ga imamo danes, temveč tudi na kongresu ali konvenciji, saj so volitve po pošti lahko v veliki meri odraz nerealnega stanja.
- Spremembe statuta in pravil stranke, saj menim, da mora biti odgovornost nosilcev funkcij večja in tudi odpoklic tistih, ki ne delajo v skladu s tem, lažja. Seveda pravila so na papirju, uresničevati jih moramo tudi v praksi. Mogoče bo nekdo dejal, da je to že sedaj tako napisano, toda če se ne izvaja potem je stanje tako kot je danes.
- Določiti je potrebno smernice, cilje, delovanje, jih spremljati in ocenjevati.
1. Res je da smo določili cilje za lokalne volitve, toda ali smo rezultate pregledali, analizirali in jih primerjali z cilji. Po mojem ne, saj nismo od 5 glavnih ciljev dosegli niti enega.
2. Po slabem rezultatu na lokalnih volitvah smo naredili ( dobili ) usmeritve za delovanje do parlamentarni volitev, toda spet je bilo to nekaj na papirju.
- Ocenjevanje dela na posameznih področjih in pa seveda sprememba načina dela, če se ne kažejo boljši rezultati
- Postaviti jasna pravila, kdo in kako je lahko uvrščen na listo za volitve, pa naj so to lokalne ali pa državnozborske. Seveda je tukaj potrebno določiti tudi delo pred volitvami, da so ustrezni kandidati na voljo. Jasno pa moramo tudi pokazati, da vsakokratni prebežniki niso dobrodošli (zaželjeni).
- Bolj agresivno nastopanje v medijev: poiskati možnosti večjega pojavljanja in iskanje tem, ki so zanimive in prinašajo prepoznavnost.
- Delo na terenu: samo če se bomo približali volivcem lahko računamo na uspeh, to velja tako za nas na lokalnem nivoju, kot tudi za vodstvo stranke.
Še bi lahko našteval, toda prepričan sem, da se iz teh nekaj točk vidi moja usmeritev. Kako delovati in doseči prej našteto, ki pa je pogojeno tudi z notranjo organizacijo, ki bo sledila z izvolitvijo novega vodstva in nove postavitve stranke, ki se more izvesti takoj, saj je do lokalnih volitev malo, premalo časa.
Marko Gornik