Majda Širca: Predlog za razširitev dnevnega reda 10. redne seje odbora
ZADEVA: Predlog za razširitev dnevnega reda 10. redne seje odbora
Spoštovani !
Na podlagi tretjega odstavka 64. člena poslovnika državnega zbora v spodaj podpisana Majda Širca predlagam, da se dnevni red 10. seje Odbora za zdravstvo, ki bo v četrtek, 13. 10. 2011, ob 8. uri v sejni sobi 212 Šubičeva 4, razširi z naslednjo točko:
1.B. Zakon spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, SKRAJŠANI POSTOPEK, EPA 2089-V.
Razlogi za širitev dnevnega reda so nastali po sklicu 10. redne seje odbora z dne 30.9.2011, saj je kolegij predsednika državnega zbora šele 7.10.2011 odločil o predlogu za obravnavo navedenega zakona v skrajšanem postopku. Poleg tega je minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Dorjan Marušič, javno naznanil, da mu zaradi neizglasovane zaupnice vladi ne bo uspelo izpeljati reforme zdravstvenega zavarovanja.
Ker je Predsednik republike že napovedal, da bo državni zbor razpuščen predvidoma 21. oktobra letos in da bodo predčasne volitve v državni zbor 4. decembra, je treba novelo zakona obravnavati na zadnji redni (oktobrski) seji državnega zbora in sicer pred dnevom razpusta državnega zbora. Obravnava na seji zbora pa ni mogoča, če gradivo za obravnavo ni pripravljeno. Glede na navedeno bi moral biti zakon obravnavan oz. obravnava zaključena na 10. redni seji odbora, da bi lahko predlagali širitev dnevnega reda redne (oktobrske) seje državnega zbora .
Poleg tega so nas tudi v Združenju za pravice bolnih otrok in Združenju za nadzor zdravstvenega varstva ZaNas pozvali, naj poskrbimo, da bi še pred volitvami sprejeli zakonodajo, ki bi zagotovila zdravstveno zavarovanje vsem otrokom. Zdravnikom se v zadnjem času dogaja, da dobijo v obravnavo otroke, ki zaradi neurejenega zdravstvenega zavarovanja staršev tudi sami niso zavarovani.
Na podlagi navedenega smatram, da predlog za širitev dnevnega reda izpolnjuje vse zahtevane pogoje, ki jih določa poslovnik državnega zbora.
Obrazložitev:
Ob eskalaciji primerov oziroma ugotovitev o neporavnanih obveznostih na področju zdravstvenega zavarovanja v praksi prihaja do primerov, ko otroci zavarovancev, katerim delodajalec ni poravnal obveznih prispevkov, ne morejo priti do zdravniške pomoči, razen v primerih, ko je le ta nujna. Na anomalije na tem področju je bil zaradi velikega števila teh primerov, opozorjen tudi urad varuha človekovih pravic. Ta je na podlagi prejetih dejstev ocenil, da zaradi neporavnanih prispevkov prihaja do oteženega ali celo preprečenega uveljavljanja otrokovih pravic, kamor sodi tudi zdravniška pomoč, ki jih zagotavlja Konvencija združenih narodov o otrokovih pravicah.
V navedbah Varuha v poročilu za leto 2010 je jasno, da nujno zdravljenje nikakor ne zagotavlja vseh zdravstvenih storitev, ki naj bi bile otroku na voljo in ki zagotavljajo njegovo zdravje in razvoj. Še bolj pomembno opozorilo pa je, da trenutna zakonodaja, otroku ne zagotavlja njegove pravice do najvišje dosegljive ravni zdravja in do storitev ustanov za zdravljenje in zdravstvene rehabilitacije, kot je to določeno v 24. členu Konvencije o otrokovih pravicah.
Glavni cilj predloga zakona je torej omogočiti popolno uveljavljanje otrokovih pravic na področju zdravja, ki poleg nujnega zdravljenja vključuje tudi druge storitve zdravljenja zdravstvenih ustanov in zdravstveno rehabilitacijo.
Rešitev, ki bo omogočala popolno uveljavljanje otrokovih pravic na področju zdravstvenega varstva je razširiti kategorije zdravstvenih zavarovancev in s tem izenačiti pravice vseh otrok in kot posebno kategorijo določiti otroke, ki so po obstoječi zakonodaji zavarovani zgolj kot družinski člani zavarovancev.
Osnovno načelo je zagotoviti uveljavitev vseh otrokovih pravic, kot to izhaja iz sprejete Konvencije Združenih narodov o otrokovih pravicah, za njihovo zdravje in razvoj; torej zagotavljanje najvišje dosegljive ravni zdravja in storitev ustanov za zdravljenje in zdravstveno rehabilitacijo.
Da bi lahko na Komisiji opravili korektno in kvalitetno razpravo o predlagani točki dnevnega reda, predlagamo, da na sejo povabite tudi:
Sama Fakina, direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije,
Biserko Marolt Meden iz Združenja za pravice bolnih otrok,
Rajka Kendo, strokovnega direktorja Pediatrične klinike.
GRADIVO ZA OBRAVNAVO NA SEJI ODBORA
Gradivo je objavljeno v okolju Lotus Notes.
prvopodpisana izmed predlagateljev zakona
Majda Širca