Količina in stroški hrambe zaseženega premoženja
Poslanec Tadej Slapnik je na ministra za pravosodje Aleša Zalarja naslovil sledeče poslansko vprašanje:
Spoštovani g. minister!
V zadnjem tednu se soočamo z množično stavko policistov, carinikov, uradnikov, kulturnikov in drugih, kar je našo državo dokončno spravilo do točke, ko je odpovedala solidarnost. Delavci so na cestah in pred vrati humanitarnih organizacij. Posamezne skupine državljanov pa se brez kompromisno borijo za ostanek denarja, ki je ostal v državni blagajni.
Po drugi strani pa se v Sloveniji srečujemo s primeri, ki s prodajo droge ali drugimi kriminalnimi dejavnostmi ustvarjajo svoje mreže in premoženje. Po trenutni slovenski zakonodaji pa jim je mogoče odvzeti le tisto premoženje, ki je nastalo izključno iz kaznivega dejanja, za katerega so bili obsojeni. Za učinkovitejši spopad z organiziranim kriminalom bi veljalo prenesti dobre prakse iz drugih držav in uvesti razširjeno kazensko zaplembo, s pravno domnevo o nezakonitem izvoru premoženja obsojene osebe in z obrnjenim dokaznim bremenom, na kar smo v poslanski skupini Zares že opozarjali.
Iz poročila urada Združenih narodov za droge in kriminal je namreč mogoče razbrati, da organiziran kriminal predstavlja na globalni ravni eno izmed najbolj cvetočih dejavnosti. Vrednost s trgovanjem s kokainom in heroinom znaša kar 105 milijard dolarjev, sledi ji trgovanje z orožjem, trgovanje z ljudmi ter prodaja ponarejenih izdelkov.
V poslanski skupini Zares želimo opozoriti, da država še ni sprejela ustreznih rešitev, ki bi omogočale zaseg oziroma zamrznitev premoženja, pridobljenega na nezakonit način. In dejstvo je, da je takega premoženja vse več. Z zasegom omenjenega premoženja bi se posledično postopoma polnila tudi državna blagajna in tudi javni sektor bi s tem spoznal, da država misli resno in da denarja očitno res ni, kar bi prispevalo k večji solidarnosti vseh nas. Tako pa visoke vsote denarja bežijo mimo nas, nazaj v žepe kriminalcev.
Sprašujem vas, koliko protipravno pridobljenega premoženja je bilo dejansko zaseženega v lanskem letu ter kolikšni so stroški hrambe takega premoženja?
Hvala.
Tadej Slapnik, poslanec