Koalicija povozila zakon o začasni prepovedi pridelave gensko spremenjenih rastlin
Danes je vladajoča koalicija na seji parlamentarnega odbora za kmetijstvo, znova pokazala ravnodušnost in ignoranco, saj je brez razprave in vsebinskih obrazložitev zavrnila Zaresov predlog zakona o začasni prepovedi pridelave gensko spremenjenih rastlin.
Kot je v predstavitvi izpostavila predlagateljica zakona poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem bi s sprejetjem zakona lahko zagotovili, da v vmesnem obdobju – torej do sprejetja zakona o soobstoju gensko spremenjenih rastlin z drugimi kmetijskimi rastlinami – v Sloveniji ne bi prišlo do nenadzorovanega gojenja gensko spremenjenih rastlin.
Že ob sklicu seje Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, na katero je bil predlog zakona uvrščen, smo v poslanski skupini Zares predlagali, da se na sejo vabi tudi nevladne organizacije, ki se poglobljeno ukvarjajo z GSO, vendar predsednica odbora Marjetica Uhan (NSI) naših predlogov znova ni upoštevala.
Člani vladajoče koalicije so brez razprave o predlogu zakona, zaradi katere so se seje odbora udeležili sicer nepovabljeni Boris Fras, predsednik Zveze združenj ekoloških kmetov Slovenije, predsednica Združenja za zdravo Slovenijo Meta Vrhunc in predsednica Zavoda Rodna Zemlja Jasna Tara Martinjak, izglasovali, da omenjeni predlog zakona ni primeren za nadaljnjo obravnavo. S tem so koalicijski poslanci civilni družbi onemogočili razpravo, javnost pa prikrajšali za vrsto nepristranskih informacij in pogledov na problematiko GSO. S tem je bilo v hramu demokracije, kjer naj bi se sprejemale odločitve, pomembne za vse, predstavnikom civilne družbe onemogočena predstavitev mnenj in zagovarjanje strokovnih stališč. V poslanski skupini Zares smo ogorčeni nad takšnim odnosom koalicijskih poslancev do nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z GSO in zastopajo interese javnosti.
Vplivi GSO na zdravje ljudi in živali ter na biotsko raznovrstnost, ki je v Sloveniji med najvišjimi v Evropi, ostajajo znanstveno še nepojasnjeni, kar se kaže tudi v dejstvu, da tako slovenske kot evropske javnomnenjske raziskave kažejo, da državljanke in državljani v velikem deležu odklanjajo gensko spremenjena živila. Slovenski državljani so po zadnji raziskavi Evrobarometra med najbolj nenaklonjenimi, saj v največjem deležu zavračajo GSO.
Poslanka Zares Cveta Zalokar Oražem je ob obravnavani točki dnevnega reda ponovno opozorila, da bi bila najboljša rešitev takojšnje sprejetje v Bruslju potrjenega zakona o soobstoju gensko spremenjenih rastlin z drugimi kmetijskimi rastlinami. Vendar je po besedah predstavnikov pristojnih ministrstev, ki so sodelovali na seji odbora, omenjeni zakon, v nasprotju z našimi pričakovanji, še vedno v vladnem usklajevanju, kar pomeni, da bo spričo jesenskih parlamentarnih volitev v zakonodajni postopek prišel v najboljšem primeru šele konec leta.