Politiki povrniti vsebino
Predsednik stranke ZARES – nova politika Gregor Golobič je na današnji novinarski konferenci predstavil analizo odgovorov, ki smo jih v času od junija ko konca avgusta prejeli na vprašalnik “Vaše mnenje Zares šteje“.
Gre za vprašalnik, ki smo ga poslali na vsa gospodinjstva in v katerem smo državljanke in državljane spraševali o ključnih razvojnih vprašanjih Slovenije. To je namreč po prepričanju Zaresa pravi način, kako politiki vrniti vsebino in jo odvrniti od ukvarjanja same s seboj, je poudaril Golobič.
Vprašalnik sodi v kontekst kampanje bližine in interaktivnosti, na kateri temelji volilna kampanja Zaresa. Naš poglavitni namen je namreč izmenjava stališč in mnenj v neposrednem dialogu z ljudmi.
Na zadnji seji sveta stranke je bila sprejeta odločitev, da bomo pretežni del sredstev, ki je bil prvotno namenjen oglaševanju na televiziji v času volilne kampanje, namenili za reševanje stisk ljudi na območju Ptuja in Pomurja, ki so jih prizadela nedavna neurja. Pri dokončni odločitvi, komu in kako pomagati, nam bo pomagal Rdeči križ Slovenije.
V odgovorih na novinarska vprašanja je Golobič med drugim dejal, da se v Zaresu zavzemamo za politiko, ki bo v ospredje postavila interese državljank in državljanov (namesto interesa posameznih političnih strank). Zato je vsekakor nujno, da pride do zamenjave oblasti, vendar to še ni zadosten pogoj, da bo nova oblast res kvalitetna. Torkovo izjavo podpredsednika SD Igorja Lukšiča, ko je dejal, da “glas za SD pomeni glas proti SDS”, Golobič vidi kot “strankarsko motivirano in marketinško potezo“. “V kolikor se izbiro na volitvah izvede zgolj z opredelitvijo za eno ali drugo stranko, obstaja nevarnost, da se zamenjajo obrazi, vsebina pa ne,” je dejal. “Če se nekdo izreče za nasprotnika SDS, še nič ne pove o tem, kakšen je on sam in če bo deloval drugače,” ocenjuje predsednik Zaresa, ki je sicer prepričan, da ima vsaka stranka pravico, da se bori in konkurira na svoj način.
Tudi izjave predsednika SD Boruta Pahorja, “da bo vlado sestavljal relativni zmagovalec“, se zdijo Golobiču z vidika volje volilk in volilcev zelo problematične. “Relativna zmaga je relativna zmaga, vlada pa mora imeti absolutno večino. Ta je smiselna zgolj, če temelji na predvolilnem programu,” ocenjuje Golobič. Takšnih poenostavljanj zato ne more razumeti drugače kot poteze političnega marketinga. Slednjega se v Zaresu ne bomo posluževali, pač pa se bomo zavzemali za možnost odpiranja vprašanj, ki doslej še niso bila zastavljena ali pa so bila zastavljena na napačen način. Zares želi nagovarjati tiste volilke in volilce, ki niso blokovsko razdeljeni in ki ocenjujejo, da je treba v politiko vrniti vsebino. Kot je ob tem poudaril Golobič, Zares v volilni tekmi ne bo populistična, temveč vsebinska. Zares z opozicijskimi zavezniškimi strankami nima skupnih smernic ali strategije za pridobitev neopredeljenih volivcev. “Populizem je duh ali pasta, ki je, v primeru, da uide iz tube, precej nepovratna,” ocenjuje Golobič in dodaja, da v Zares svoje opredeljenosti ne “majejo levo ali desno zaradi predvolilne računice“.
V primeru, če bi Janez Janša znova zmagal na volitvah, dobil mandat za sestavo vlade in povabil Zares na pogovore o koaliciji, bi na ta pogovor vsekakor šli in mu našteli vsa področja, kjer se stranki SDS in Zares tako zelo razhajata, da sodelovanje nikakor ni mogoče, je na novinarsko vprašanje odgovoril predsednik Zaresa Gregor Golobič in pri tem zagotovil, da Janša mandata ne bo dobil. “Mnogo je vprašanj, ki nas postavljajo na drugi breg od SDS“, je dejal Golobič in pri tem kot primer izpostavil zakon o RTV. Po njegovem se bodo ključne razlike med strankami na teh volitvah med drugimi izkazale predvsem v okviru odnosa oblasti do posameznih družbenih sfer, nadzorstvenih institucij in neodvisnosti medijev. Po Golobičevih besedah je “dilema v Sloveniji – Janša ali ne Janša – za Zares prekratka” in dodal, da Janša za Zares ni ključno vprašanje prihodnosti Slovenije.