Kaj moramo vedeti o pokojninski reformi
Okrogla miza ZARES, 25. maj 2011 – GZS
Ni dileme, da je pred nami težka odločitev. Ta bi morala biti sprejeta na podlagi konkretnih in pravih argumentov o potrebnosti sprejema pokojninske reforme. V Zares – nova politika smo zato pripravili okroglo mizo, na kateri so nam povabljeni poskušali korektno odgovoriti na dileme in vprašanja, ki sledijo družbeni realnosti oziroma demografskim spremembam.
Profesor na ekonomski fakulteti, dr. Tine Stanovnik, je med drugim izpostavil, da brez dviga upokojitvene starosti ne bo šlo. Vsi podatki namreč jasno kažejo, da je v Sloveniji ta ena izmed najnižjih v evropski uniji. Zanimivo vprašanje, ki bi ga bilo potrebno nasloviti na sindikalne predstavnike zato je, “kje bodo”, ko se bo brezposelnost čez leta začela zmanjševati in bo za določena delovna mesta začelo primanjkovati delovne sile?
Da demografski trendi tako v Evropi kot v Sloveniji niso ugodni, je poudarila tudi vodja sektorja za pokojninsko in invalidsko zavarovanje na Ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Nataša Trček. Poudarila je, da je generacija, ki je danes pred upokojitvijo izredno številčna, pokojnine pa bo prejemala v povprečju od 20 do 25 let. Na drugi strani pa je generacija, ki vstopa na trg delovne sile maloštevilna, zato za te pokojnine ne bo uspela vplačevati dovolj. Tudi zato je potrebno delovno aktivnost podaljšati. V nasprotnem primeru bo današnja aktivna generacija in vse prihodnje podvržena izredno težkim pogojem, kar bo na eni strani povečevalo razlike in na drugi zmanjševalo solidarnost med generacijami.
Med drugim je Trčkova poudarila tudi pretekli dialog med socialnimi partnerji, kjer sindikalni predstavniki niso izkazovali pripravljenosti sprejemanja kakršnihkoli argumentov o potrebi po sprejemu pokojninske reforme, navkljub dejstvu, da je vlada pri pripravi in kasneje državni zbor ob sprejemanju zakona pri posameznih rešitvah popustila. To je med drugim potrdil tudi dr. Stanovnik, ki je menil, da je v tem primeru ena stran oz. vlada stalno popuščala, druga oz. sindikati “pa se niso premaknili niti za milimeter. Ali gre pri tem res za socialni dialog, ostaja odprto vprašanja. Lahko bi govorili celo o nevednosti sindikalnih predstavnikov, ki na svojih populizmih zaostrujejo polemiko o potrebnosti pokojninske reforme. Dr. Stanovnik ob tako resnem vprašanju govori celo o intelektualni zanemarjenosti in zanikrnosti. In ob tem opozarja, da nasprotniki ne bodo glasovali proti vladi, ampak bi z zavrnitvijo pokojninske reforme glasovali proti sebi in svoji prihodnosti. In dodal, da je podpora zakonu na ekonomski fakulteti v Ljubljani stoodstotna.
Podpredsednik Zveze društev upokojencev Slovenije Mirko Miklavčič je izpostavil resnost situacije, ki narekuje potrditev sicer ne idealnega zakona, ki tudi v prihodnje zagotavlja izplačevanje pokojnin.
V ZARES – nova politika smo prepričani, da nov zakon ustrezno sledi osnovnim ciljem vzdržnosti sistema in preprečitvi padanja pokojnin. Prispeva k večji transparentnosti in aktuarski pravičnosti. S podporo zakonu na referendumu bomo dokazali, da se je Slovenija sposobna pravočasno prilagajati na spreminjajoče se demografske in fiskalne razmere.