Jurijevo vprašanje za obrambno ministrico
Franco Juri, poslanec Zares, je danes na ministrico za obrambo, Ljubico Jelušič, naslovil pisno poslansko vprašanje v zvezi z uresničevanjem pravic s področja religiozne duhovne oskrbe.
Iz medijev smo lahko v zadnjih dneh razbrali, da Ministrstvo RS za obrambo preučuje uresničevanje pravic s področja religiozne duhovne oskrbe v Slovenski vojski in drugih obrambno- varnostnih sektorjih, in da so del študije tudi normativne podlage za ustanovitev ordinariata.
Rad bi vas želel spomniti, da je jeseni 2007 takratna Vlada RS na korespondenčni seji sprejela sporazum med Republiko Slovenijo in svetim sedežem o verski duhovni oskrbi v obrambnih silah in policiji ter v zavodih za izvrševanje kazenskih sankcij, ki bi bil podlaga za ustanavljanje obrambno – varnostnega ordinariata oziroma vojaško – policijske škofije. Naloge ordinariata bi bile zagotavljanje individualne in kolektivne verske duhovne oskrbe, izvajanje bogoslužja in drugih nalog v skladu z njegovim poslanstvom.
Za omenjeni sporazum so študije verjetno izdelali že v prejšnjem mandatu, zato sem prepričan, da ponovne poglobljene raziskave oz. analize izkušenj različnih držav na področju religiozne duhovne oskrbe vojakov in ostalih obrambno – varnostnih sektorjih, o čemer smo lahko brali v medijih, ni potrebna. Vas pa ob tem prosim za predložitev že v prejšnjem mandatu izdelanih študij oz. kakršnihkoli izhodišč za sporazum med Republiko Slovenijo in svetim sedežem o verski duhovni oskrbi v obrambnih silah in policiji ter v zavodih za izvrševanje kazenskih sankcij.
Spoštovana gospa ministrica, ob tem vas sprašujem:
Ali je ob zakonsko zagotovljeni religiozni duhovni oskrbi v vojski, policiji kot v zavodih za izvrševanje kazenskih sankcij iskanje normativnih podlag za ustanovitev ordinariata sploh smiselno?
Ob tem moram opozoriti, da so omenjene zakonske določbe tako Zakona o verski svobodi, 20. člena Zakona o pravnem položaju verskih skupnosti kot tudi Zakona o obrambi v presoji na Ustavnem sodišču RS.
Glede na to, da se je Vlada RS zavezala, da bo odločitev o morebitnih spremembah neposrednega državnega financiranja verskih skupnosti sprejela po razglasitvi odločitve Ustavnega sodišča Republike Slovenije o omenjeni zahtevi Državnega sveta RS za oceno ustavnosti sprašujem, ali se vam ne zdi smotrno, da bi tudi s pripravo iztočnic za ustrezno ureditev zagotavljanja religiozne duhovne oskrbe v Slovenski vojski in ostalih obrambno- varnostnih sektorjih počakali na odločitev Ustavnega sodišča?
Prav na to smo v prejšnjih letih opozarjali takratnega ministra za notranje zadeve, ko je pred odločitvijo Ustavnega sodišča pripravil Pravilnik o organizaciji in načinu verske oskrbe v policiji, ki uvaja policijske vikarje, kot tudi celotno vlado.
Za odgovore se vam najlepše zahvaljujem.