Juri in Vajgl o dogajanju v Trstu
Na dan, ko je italijanski senat potrdil krčenje sredstev za slovensko skupnost, so v Trstu priredili politični in psihološki linč proti Fiorelli Benčič, ravnateljici slovenske šole Fran Saleški Finžgar, ker je le-ta, ob otvoritvi šolske menze v Barkovljah, odrezala trak s slovenskimi barvami.
Kot poročajo italijanski medij, so to najostreje obsodili nekateri tržaški politiki, medtem ko so nadrejeni od ravnateljice zahtevali pisno opravičilo tržaškemu županu. Gospa Benčič je opravičilo že poslala.
Uporaba traku z barvami slovenske zastave naj bi predstavljala »hudo kršitev protokolarnih pravil.«
Predstavnik Berlusconijeve stranke Naprej Italija v Trstu, Piero Camber, je označil ravnanje slovenske ravnateljice kot »rasistično in sramotno«, medtem ko tržaški podžupan in član desničarske stranke Nacionalnega zavezništva, Paris Lippi, meni, da opravičilo Fiorelle Benčič ni dovolj in da morajo tako »hudemu dejanju« slediti sankcije. Uporaba traku z barvami slovenske zastave so kritično ocenili tudi nekateri politiki leve sredine in Tomaž Simčič, odgovorni za slovenske šole v deželnem šolskem uradu. Za nameček se je od dejanja ravnateljice ogradil tudi konzul republike Slovenije v Trstu Božidar Humar, ki –po pisanju tržaškega dnevnika Il Piccolo – meni, da se s pisnim opravičilom ravnateljice polemike lahko zaključijo.
Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril Franco Juri, neverjetne reakcije na dogodek v šoli Fran Saleški Finžgar pričajo o nesprejemljivi klimi ustrahovanja na račun Slovencev v Italiji, ki očitno ne smejo uporabljati svojih nacionalnih simbolov niti v lastnih ustanovah, četudi samo v nedolžni obliki traka.
Oba poslanca, ki sta spregovorila o incidentu v šoli, sta se spraševala tudi o primernosti odziva konzula Republike Slovenije v Trstu, Božidarja Humarja, ali MZZ. Kot je povedal Juri, se je konzul dejansko pridružil tistim, ki slovenski manjšini oporekajo pravico do, tudi minimalistične, uporabe nacionalnih simbolov.
Poslanec stranke Zares Ivo Vajgl je izpostavil, da je ta izraz nestrpnosti, ki se je zgodil v Trstu, toliko bolj nesprejemljiv, ker se je zgodil na šoli. Zavzel se je tudi, da se na “ta izraz nestrpnosti do slovenske manjšine” odzoveta zunanje ministrstvo in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu.