Je javna RTV zares javna?
Vir: Domen Savič, Dnevnik.si.
Na predvečer druge obletnice referenduma o Radioteleviziji Slovenija, 24. septembra 2007, je združenje Zares pripravilo omizje z naslovom “RTV Slovenija dve leti pozneje“. Jurij Gustinčič, Brankica Petković, dr. Vlado Miheljak, dr. Marko Milosavljevič in dr. Jože Vogrinc so kot razpravljavci skupaj z voditeljem omizja Francom Jurijem preverjali, ali so stališča zagovornikov referenduma vzdržala, ali so se njihove obljube uresničile in ali je nov zakon o RTV Slovenija res prinesel vse tisto, kar so obljubljali, torej “jasno odgovornost, boljše upravljanje RTV, večji vpliv in nadzor javnosti ter posledično boljše programe in bolj racionalno poslovanje…”.
Tako razpravljavci kot tudi mnogi obiskovalci omizja so potrdili, da se je marsikaj na javni Radioteleviziji Slovenija v zadnjih dveh letih spremenilo, a ne v skladu z obljubami predlagateljev zakona. Na primeru osnutka kodeksa ravnanja zaposlenih v javnem zavodu RTV Slovenija, ki je prišel v javnost prav v teh dneh in bil zaradi burnega in ogorčenega odziva zelo hitro umaknjen, so navzoči želeli ponazoriti stanje duha v tem javnem zavodu. Kodeks se dotika zgolj splošnih, obče sprejetih norm in vrednot, zanemarja pa poglavitne težave, ki bi jih moral zavod nemudoma reševati. Vodstvo RTV Slovenija si zatiska oči pred vse manjšo gledanostjo, preveliko komercializacijo programa, ki bistveno vpliva na kakovost, cenzuro in številnimi pritiski nad novinarji ter navkljub vse glasnejšim pozivom k ukrepanju trdi, da je vse v redu in je lahko samo še bolje.
Šele v prihodnjih mandatih, z novimi vladami in drugačnimi razporejanji moči na politični sceni bomo lahko uvideli, kako resno so mislili nasprotniki uveljavitve rešitev, ki legalizirajo in legitimirajo politično vplivanje na delo novinarjev, so zaključili govorniki.