Javni poziv ministru za zdravje, dr. Tomažu Gantarju
Spoštovani gospod minister!
Spremembe zakonodaje, ki bodo odpravile anomalije v zdravstvenem zavarovanju in javni zdravstveni dejavnosti, pričakujemo že dolgo. Časa za oklevanje in lepotne popravke sistema pa ni več.
Zato vas pozivamo, da vendarle uresničite dano obljubo in odpravite nesistemsko, nesolidarno in nepravično dopolnilno zdravstveno zavarovanje. To, v evropskih okvirih nesprejemljivo obliko zavarovanja mora v celoti nadomestiti obvezno zdravstveno zavarovanje, ki bo zavarovancem zagotavljalo dogovorjeno »košarico«: obseg in standard zdravstvenih storitev.
Pozivamo vas, da prevzamete odgovornost in storite ta korak! Lotite se temeljite strokovne prevetritve »košarice« pravic in jo, upoštevaje potrebe prebivalstva, razvoj stroke in finančne možnosti, opredelite na novo. Povejte, kaj vanjo ne sodi in v katere pravice bo, glede na današnje razmere, vendarle treba poseči. »Košarica«, ki vsem državljanom zagotavlja ustavno pravico do zdravstva, pa mora biti v celoti krita po načelu solidarnosti. Solidarnost seveda pomeni tudi uveljavitev načela »vsako delo šteje«: pravične prispevke vseh kategorij državljanov in od vseh oblik dohodkov.
Komercialne zavarovalnice, pri katerih smo se danes primorani zavarovati za osnovne pravice, naj se preusmerijo v dodatna zavarovanja in omogočajo dodatne storitve in višje standarde. Nič ni narobe z dejstvom, da zavarovalnice, ki so gospodarske družbe, stremijo k čim večjemu profitu. Napačen pa je sistem, ki ljudi primora, da se za osnovne zdravstvene pravice komercialno zavarujejo pri profitnih zavarovalnicah!
Veljavna zakonodaja javnim bolnišnicam in zdravstvenim domovom, v primerjavi z zasebniki-koncesionarji, ne zagotavlja enakopravnega položaja. Pogoji izvajanja dejavnosti niso izenačeni, koncesionarjem je prihranjen marsikateri strošek in so v marsičem privilegirani. Financiranje ne omogoča vpogleda v stroške, ki se priznavajo enim in drugim. Vso težo izobraževanja in obveznosti do zaposlenih po kolektivnih pogodbah nosijo javni izvajalci. Zasebniki se mnogim obveznostim, celo plačevanju obveznih dajatev državi, lahko izognejo.
ZZZS razlik v stroških ne upošteva, zasebni izvajalci zato zaradi ugodnejšega položaja, na razpisih nelojalno konkurirajo javnim bolnišnicam in ambulantam. Javnim bolnišnicam in ambulantam tako »izmikajo« programe ne le zaradi racionalnejše organizacije in učinkovitejšega dela, pač pa v veliki meri tudi zaradi ugodnejših pogojev in dumpinških cen.
Minister, kot najodgovornejšo osebo za zdravstveni sistem, vas – in tudi ZZZS kot plačnika zdravstvenih programov – pozivamo, da dokler z zakonom ne bodo izenačeni pogoji delovanja javnih in zasebnih izvajalcev, dajete absolutno prioriteto financiranja z denarjem obveznega zavarovanja, javnim, in ne zasebnim izvajalcem.
dr. Pavel Gantar,
Predsednik Zares