Javni poziv ministru za kulturo
Poslanka Zaresa Majda Širca in pisatelj Feri Lainšček sta danes na ministra za kulturo dr. Vaska Simonitija naslovila javni poziv, v katerem ga pozivata, naj zagotovi spoštovanje zakona o agenciji za knjigo in v svet agencije imenuje predstavnika slovenskih univerz. Majda Širca in Feri Lainšek sta v javnem pozivu zapisala:
“Javno pozivamo ministra za kulturo dr. Vaska Simonitija, naj nemudoma zagotovi zakonitost dela ministrstva in njegovih organov, dosledno uresniči določila zakona o agenciji za knjigo, in omogoči imenovanje predstavnika slovenskih univerz v svet Javne agencije za knjigo RS.
Vlada je 10. julija imenovala šest članov sveta Javne agencije za knjigo RS, poleg njih pa tudi vršilko dolžnosti direktorice na podlagi izvedenega javnega natečaja oziroma najdlje za dobo šestih mesecev.
Zakon določa, da svet sestavlja sedem članov: tri predstavnike vlade, preostali štirje člani pa so izbrani med uglednimi avtorji, znanstveniki in nosilci razvoja na področju knjige, izmed katerih po enega predlagajo Društvo slovenskih pisateljev, Društvo slovenskih književnih prevajalcev, SAZU in univerze.
Vlada je odločila, da bodo v naslednjih petih letih člani sveta agencije za knjigo trije predstavniki vlade – dve uslužbenki ministrstva za kulturo, tretjega pa je predlagalo Ministrstvo za znanost, visoko šolstvo in tehnologijo).
Vlada je upoštevala tudi predloge SAZU, Društva slovenskih pisateljev in Društva slovenskih književnih prevajalcev ter imenovala še tri člane sveta.
Če bi ministrstvo sledilo Zakonu o agenciji za knjigo RS, bi svet sestavljalo sedem članov. Sedmi član mora biti imenovan na predlog štirih slovenskih univerz, vendar te po mnenju ministrstva v zahtevanem roku niso predlagale nobenega kandidata. To ne drži, saj so univerze podale dva predloga za člana sveta, ne pa skupnega.
Zato je Ministrstvo za kulturo RS 12. julija 2008 ponovno objavilo razpis za manjkajočega člana sveta. Pri tem pa je bila storjena ključna napaka. Ministrstvo za kulturo poziva “zainteresirano javnost” (in ne slovenskih univerz), da zapolnijo prosti sedež v svetu Agencije. Ministrstvo se je torej pri oblikovanju sveta agencije izognilo predstavniku slovenskih univerz kot članu sveta Agencije, zato te ne bodo imele svojega zastopnika. To pa je nedvomno v nasprotju z zakonom, ki pravi, da mora biti en član sveta imenovan na predlog univerz.
Menimo, da je sklicevanje na podzakonski akt, ki je samovoljno razširil oziroma interpretiral Zakon o agenciji za knjigo in postopek imenovanja člana kot predstavnika univerz “prevedel” v skupnega člana, nedopustno. Poudarjamo, da so univerze podale predlog za člana sveta Agencije, a bodo, kot kaže, kljub jasnemu zakonskemu določilu, ostale brez njega.
Pri sprejemanju zakona o javni agenciji za knjigo je bil najbolj problematičen prav člen, ki govori o načinu vodenja nove agencije. Nazadnje je bil dosežen kompromis, ki je sledil predlogom Društva slovenskih pisateljev, pa čeprav je ostalo vprašanje stabilnega financiranja Agencije na žalost odprto.
Nekdanji predsednik Društva slovenskih pisateljev, ki je pri sprejemanju zakona aktivno sodeloval, zdaj utemeljeno opozarja na “kaos” pri imenovanju članov in na izigravanje zakona, ki si ga je dovolilo ministrstvo za kulturo. Dogaja se namreč prav to, čemur smo se hoteli izogniti, namreč prevladi moči vlade pri delovanju samostojne in neodvisne ustanove, ki bo v prihodnje oblikovala in vodila politiko na področju založništva. V Zares – nova politika takšnemu politično motiviranemu podrejanju kulturnih ustanov nasprotujemo.
Ministra za kulturo zato pozivamo, da nemudoma popravi storjeno napako in v svet agencije za knjigo imenuje predstavnika univerz, tako kot veleva zakon. Ali boste imenovali enega izmed zakonito predlaganih imen s strani univerz ali ponovili javni poziv oziroma dosegli dogovor s slovenskimi univerzami, ni pomembno. Pomembno pa je, da zagotovite spoštovanje zakona in kolikor mogoče neodvisno in avtonomno delovanje agencije za knjigo.”