Javni poziv ministru Erjavcu
Poslanec Zares – nova politika Franco Juri in predsednica Mestnega odbora Zares Barbara Verdnik sta ministra za okolje in prostor Karla Erjavca javno pozvala k takojšnjemu reševanju zelo zaskrbljujoče ekoljevarstvene situacije na Obali. Luka Koper naj bi, kljub inšpekcijskim opozorilom, ustvarila nelegalno odlagališče nevarnih odpadkov, ki se nahaja v neposredni bližini, natančneje le 100 metrov od drugega vodovarstvenega pasu reke Rižane.
Verdnikova in Juri ministra Erjavca sprašujeta ali bo Ministrstvo za okolje in prostor ukrepalo in omogočilo dosledno spoštovanje zakonodaje in s tem varovanje okolja in prostora ter seveda zdravja prebivalcev?
Koprski Zares je že novembra lani opozoril na nedovoljeno odlaganje odpadkov ob semedelski vpadnici, ki jo je investitor Luka Koper ob rušenju skladišč, opravil v nasprotju z uredbo o ravnanju z odpadki. Luka je že takrat vso odgovornost prenesla na izvajalca, čeprav je ta javno izjavil, da so predstavniki občine in investitor naročili, kam naj odlagati omenjene gradbene odpadke. Okoljski inšpektor je nato izdal odločbo, naj Luka odpadke odstrani. Luka se je pritožila, Ministrstvo pa je odločbo odpravilo, »ker oblika pooblastila za oddajo gradbenih odpadkov ni predpisana in je lahko tudi ustna«, inšpektorju pa naložilo, naj v ponovnem postopku ugotovi ali je bil prevzemnik odpadkov odgovoren, da zanje ob prevzemu poskrbi.
Koprski župan in predsednik NS Luke Koper Boris Popovič, je nato v začetku februarja »odkril« veliko deponijo odpadkov v Luki Koper in se na tiskovni konferenci zgrozil ob “nelegalnem odlagališču, katerega razsežnosti so enormne, kjer so velike količine soje, traktorskih in avtomobilskih pnevmatik, odpadnega olja in mazuta… Kaj to pomeni za našo podtalnico, za naše zdravje, za naše okolje, si lahko samo predstavljamo,” je povedal. 13. februarja so se predstavniki Luke MOK, Primorja in DDC dogovorili, da se bo gradnja ankaranske vpadnice nadaljevala, odpadke pa bodo začasno odložili na območje centra za ravnanje odpadkov v Luki.
Te dni pa je odjeknila vest, da so koprski kriminalisti že konec januarja dobili prijavo, da v kamnolom Griža v Kubedu, ki ga upravlja gradbeno podjetje Primorje, kamioni odvažajo zaudarjajoče zemljine z gradbišča južne ankaranske vpadnice. V vikendu med 31.1. in 1.2. so tja prepeljali za 13.000 kubičnih metrov odpadkov in okoljski inšpektor je že ugotovil, da gre za kršenje pravil o ravnanju z odpadki, prav tako je kršitve ugotovil rudarski inšpektor. Torej so partnerji Primorje, MOK in Luka že pred javnim odkritjem deponije v Luki ustvarili novo nelegalno odlagališče in to le 100 metrov od drugega vodovarstvenega pasu reke Rižane.
Po mnenju strokovnjaka za hidrogeologijo Francija Malečkarja, bi lahko ob deževju izcedne vode iz nedovoljenih odpadkov pristale v podtalnici, iz katere Rižanski vodovod črpa pitno vodo. Spomnimo se onesnažene vode v Piranu, zaradi katere so lani koprski kriminalisti prav tako spisali nekaj ovadb.
Zares – nova politika daje pobudo, da naj vendarle pri preprečevanju nezakonitega odlaganja odpadkov in varstvu okolja združijo moči različni organi in institucije, ki se s tem ukvarjajo ter ugotovijo tudi morebitno okoriščanje vpletenih.