Izmikanje preiskavi sumov neupravičenega prisluškovanja
SDS-ova politizacija policije in izmikanje preiskavi sumov neupravičenega prisluškovanja in zvočnega ter slikovnega snemanja nosilcev javnih funkcij
Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je na nadaljevanju seje na zahtevo SDS, SLS in SNS znova razpravljala o domnevnih sumih zlorabe preiskovalnih ukrepov policije za diskreditacijo nekaterih vidnejših politikov oziroma zlorabi policije v politične namene. Gre za primere poslancev Zmaga Jelinčiča in Andreja Magajne ter županov Franca Kanglerja in Antona Štihca. Predlagatelji med drugim predlagajo, naj komisija sprejme sklep, da je bil s posameznimi zakonskimi spremembami vzpostavljen sistemski mehanizem za možnost zlorabe policije v politične namene. Hkrati naj komisija predlaga spremembe zakonodaje, ki bi to onemogočile.
Kot člana komisije me žalosti dejstvo, da je komisija, ki jo vodi predsednik Zvonko Černač, postala del predvolilne kampanje predvsem največje opozicijske stranke SDS, ki želi na vsak način, potem ko se je njen vodja znašel v sodnem postopku zaradi domnevnega suma kaznivih dejanj, storjenih pri nabavi osemkolesnikov oz. Patrij, diskreditirati delo pravosodnih oziroma preiskovalnih organov. In za slednje izkoristi prav vsako priložnost.
Seje komisije so postale polje medsebojnega političnega obračunavanja in pritiska, predvsem na delo policije. Komisija se tako postavlja v vlogo razsodnika katere politike oz. ali organi pregona sploh smejo preiskovati in ukrepati zoper politike, ki se jih sumi storitve kaznivih dejanj. G. Černača in ostale člane komisije opozarjam, da je policija dolžna preiskovati kazniva dejanja ne glede na to ali gre za (pred)volilni čas in ne glede na to, ali gre za vidne politike. Slednje bi člani komisije morali vedeti že zaradi narave dela komisije. In da se ukrepi policije, denimo za nadzor telekomunikacij, izvajajo na podlagi odredb sodišč, kar pomeni, da so posegi v zasebnost omenjenih oseb nadzorovani s strani sodišč.
Zato bomo v poslanski skupini Zares seje komisije zaradi nedopustnih pritiskov na delo policije in politizacijo njihovega dela obstruirali.
Bi pa ob tem opozorili, da je letos poleti o nezakonitih početjih sledenja, snemanja, vdiranja v občila in prisluškovanja, pri čemer naj bi bili žrtve politiki oziroma nosilci javnih funkcij, na svojem spletnem portalu pisal eden od domnevnih storilcev. O njegovih motivih za razkritje ne bi ugibali, nas je pa presenetil odziv g. Černača. Komisija, ki jo vodi, ni pokazala najmanjšega interesa v zvezi z nezakonitim vdiranjem v zasebnost vidnih politikov oziroma za preiskavo omenjenih šokantnih navedb. Zato smo v poslanski skupini Zares zahtevali sklic nujne seje komisije, na kateri bi od pristojnih organov zahtevali, da nas seznanijo z ugotovitvami o sumih nezakonitih vdiranj v zasebnost, na seji pa naj bi spregovorili tudi neposredno vpleteni: Ivo Hvalica, bivši poslanec, Lojze Peterle, bivši predsednik vlade RS in poslanec, Mitja Kunstelj (avtor spletnih zapisov “MIKSTONE special Blog”, Brane Praznik (avtor spletnih zapisov “Stranpoti vojakov in politike”) in Dejan Karba (novinar).
Namesto, da bi sklical omenjeno sejo, se je g. Černač, očitno po navodilih drugih, postavil v vlogo sodišča – našo zahtevo za nujno sejo je zavrnil, ker naj bi zadeve že zastarale (v primeru žal pokojnega bivšega predsednika države dr. Janeza Drnovška zadeve niso zastarale), in tožilstva – našo zahtevo je zavrnil, ker nismo priložili dokazov o sledenju, snemanju in prisluškovanju. Njegove zahteve ocenjujemo kot absurdne, saj je prekoračil svoja pooblastila, poleg tega pa je njegovo ravnanje diskriminatorno, saj je v primerljivih primerih poslancev Zmaga Jelinčiča in Andreja Magajne ter županov Franca Kanglerja in Antona Štihca, nujno sejo sklical. Le da je tu šlo za zakonito sledenje, snemanje in prisluškovanje s strani policije, in to na podlagi odredb sodišča.
Ravnanje g. Černača nas ni presenetilo. Še posebej po zaslišanju prič pred preiskovalno komisijo o aferi Patria, ko je ena od prič, ki je po navedbah domnevnega storilca sovpletena v nezakonito početje sledenja, snemanja, vdiranja v občila in prisluškovanja nosilcem javnih funkcij, priznala snemanje enega od akterjev v zadevi Patria in pokazala tudi strokovno poznavanje omenjenih aktivnosti. Kar je za navadnega uslužbenca Slovenskih železnic presenetljivo (če odmislimo zapis blogerja, da je omenjena oseba pokojnemu bivšemu predsedniku države podtaknila prisluškovalne naprave v železniški vagon). Kot kaže, se g. Černač in njegova stranka bojita preiskave in njihove morebitne vpletenosti v omenjena početja.
Tadej Slapnik
član Komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb