Intervju z Gregorjem Golobičem na InfoTV
Gregor Golobič, predsednik stranke Zares, je v oddaji Forum na InfoTV odgovarjal na vprašanja novinarja Boštjana Veseliča. Intervju smo posneli tudi mi …
O delovanju Vlade RS
“Koalicijske vlade so vedno nekoliko neharmonične, saj popolne harmonije ne more biti,“je uvodoma o delovanju Vlade RS povedal predsednik stranke ZARES – nova politika in minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič. Dodal je, da so koalicije zahtevne še posebej z ozirom na to, da so časi izjemno težki. Kot je poudaril, koalicija glede na vse to dobro opravlja svoje ključne naloge (na primer na področju pokojninske, zdravstvene zakonodaje … ) in ne izgublja potrebne osredotočenosti.
O vplivu afere NLB/Ultra na delo v vladi
Glede morebitnega povezovanja stranke LDS s t.i. afero Ultra je Golobič poudaril, da nikoli ni povezoval tako imenovane afere Ultra s stranko LDS. Povedal je, da je zgodba o Ultri, ki se je začela meseca maja 2009, blizu epiloga in tisti, ki so imeli interes za omenjeno afero, zdaj vidijo, da so zavajali javnost, saj so argumenti na drugi strani. To zdaj vidijo tako predstavniki medijev, kot tudi stranka SDS. “To ni bila afera Ultra, to je bila afera NLB,” je poudaril Golobič ter izpostavil, da je nekdo iz NLB zlorabil zaupne informacije z namenom diskreditacije tako njega osebno, kakor tudi stranke Zares, predvsem pa je s tem naredil škodo NLB-ju in podjetju Ultra.
Poziv za razrešitev predsednika DZ
“Poziv vidim kot poskus stranke SDS, da ustvarja vtis, da je v državi vse narobe,” je dejal Golobič. Pojasnil je, da je predsednik Državnega zbora RS dr. Pavel Gantar zavrnil zahtevo, saj je menil, da nek posel oziroma poslovna odločitev ne more biti povod za politikantsko razpravljanje v Državnem zboru.
Poziv na ulice
Golobič je menil, da je povedno, da je Janez Janša napovedal spontane demonstracije. “To je tipično za človeka, ki spontanost razume kot dirigirano, vódeno stanje,” je dejal Golobič. Povedal je še, da je stanje tako v Sloveniji, kakor tudi drugje po svetu, težko. Če Slovenija ne želi po poti držav, ki imajo nevzdržno stanje javnih financ, mora po drugi poti, po poti strukturnih sprememb ter (tudi bolečih) reform. Seveda je treba tukaj upoštevati tudi mnogo dejavnikov, vendar pa “hujskanje ljudi prav ljudem najbolj škoduje, tistemu, ki hujska, pa ne škoduje,” je dejal predsednik stranke ZARES – nova politika in izpostavil, da rešitev iz krize vidi v vlaganju v razvoj; tista podjetja, ki so to storila, so danes na dobri poti.
O pomoči EU Grčiji
Vprašanja Grčije je potrebno po oceni Golobiča s skrbnostjo in odgovornostjo premisliti. Gre za posojilo Grčiji, da se ne postavi pod vprašaj evra, ki je ključni projekt monetarnega prostora. In prav evro je bil tudi eden ključnih ciljev za Slovenijo, torej pridružitev naše države evroobmočju. Za ta prostor, območje si želimo, da predstavlja stabilno makroekonomsko okolje. Slovenija je doslej uživala le pluse, seveda pa se moramo zavedati, meni Golobič, da imamo tudi negativni pol.
O arbitražnem sporazumu
Pri vsaki tovrstni temi gre za vprašanje odgovornosti in tako je tudi pri vprašanju arbitražnega sporazuma. “Blefiranja ni več, resnost je na mestu. Slovenska javnost je verjetno že sita te odprte rane, od katere so živeli le politični paraziti, ki iz tega vidijo le koristi zase, ker drugačne vsebine nimajo. Nacionalni interes je, da se po poti arbitražnega sporazuma postavi mejo.”