Gorenak naj se opraviči
V poslanski skupini Zares pozivamo poslanca SDS Vinka Gorenaka, da se za svojo včerajšnjo (četrtek, 15.7.2010) izjavo na nujni seji Komisije za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb, stranki Zares – nova politika javno opraviči.
Poslanec Vinko Gorenak je včeraj na omenjeni seji dejal: “Res je pa tudi to, da razpolagajo (SAZAS, op.p.) z velikim denarjem, ki je zadišal vašemu vodstvu stranke Zares “.
V poslanski skupini Zares – nova politika to neresnično in zlonamerno trditev najostreje zavračamo. Izključni motivi stranke Zares – nova politika na področju urejanja avtorske zakonodaje so namreč zagotoviti bolj transparentno, pravično in učinkovito ščitenje avtorskih pravic. Prav tako želimo poudariti, da se že zelo dolgo časa zavzemamo za ureditev tega področja in transparentno delovanje kolektivnih organizacij – vseh, brez izjeme.
Od poslanca Gorenaka pričakujemo, da obrazloži, od kod mu takšne ideje in ali morebiti izhajajo iz njegovih osebnih izkušenj in iz prakse delovanja bivše Vlade, katere sekretar je bil. V poslanski skupini Zares – nova politika smo prepričani, da je denar, ki ga zbirajo kolektivne organizacije, denar vseh slovenskih avtorjev in ne političnih strank, merila razdeljevanja pa morajo izključno temeljiti na lastništvu avtorskih pravic, na njihovo razdeljevanje pa ne sme in ne more vplivati nobena politična stranka.
V včerajšnjih Odmevih je predstavnik Združenja SAZAS Matjaž Zupan dejal: “/…/In gospod Bojan Bratuša je dejansko SAZAS-u nekaj časa pomagal zbirati gradivo, oziroma sortirati gradivo, da smo ga predali Kosovi komisiji za korupcijo, ravno v času nastajanja, bom rekel zakona, kajti tam so se videle velike koruptivne povezave in dejanja raznih uradnikov, piscev zakona in drugih privatnih institucij./…/”. Pri čemer je gospod Matjaž Zupan pred štirinajstimi dnevi medijem zagotovil, da omenjenega gospoda Bratuša pozna zgolj preko g. Lavtarja.
Vsled temu je izjava poslanca Gorenaka še toliko bolj sporna in upravičeno se sprašujemo, komu vse v Sloveniji je v interesu, da zadeve na področju avtorskih pravic ostajajo že petnajst let neurejene. Vsi, ki želijo zadeve ohraniti v tako netransparentnem stanju, banalizirajo problem in ga prikazujejo kot politični poligon, prerivanje struj, in nenazadnje uporabljajo vse metode, tudi nelegitimne, med drugim tudi za diskreditacijo Urada za intelektualno lastnino, ki opravlja svoje delo, kar kaže na poizkus političnega vplivanja na postopke, ki se vodijo pri Uradu.
Tadej Slapnik
Za PS Zares – nova politika