Golobič: Najverjetnejši scenarij so predčasne volitve že novembra
“Stranka Zares ni iskala, ne išče in ne bo iskala kandidata za mandatarja,” je na novinarski konferenci uvodoma ponovil predsednik stranke Gregor Golobič. Po njegovih besedah je ključna posledica izglasovanja nezaupnice vladi izguba iluzij, da pred to državo oz. državljani in tudi politiko obstaja lahka pot, enostavna rešitev, neke vrste čarobna palica. Izglasovanje nezaupnice bo pospešilo razkrajanje te iluzije, ki usodno hromi to državo, trenutek resnice pa bo nastopil po volitvah, je poudaril Golobič in dodal, da bodo volitve posledica izglasovane nezaupnice, niso pa rešitev. Premik, ki ga potrebuje ta država, namreč ni premik med političnimi elitami, pač pa premik v glavah tako politikov kot tudi vseh ostalih.
Po Golobičevem mnenju je najverjetnejši scenarij po izglasovani nezaupnici vladi, da bo predsednik republike že v tednu dni razpustil parlament in da bodo predčasne volitve že novembra. Volilna kampanja bo očitno žal postregla s starimi vzorci. Veliko se bo govorilo o gospodarski rasti in novih delovnih mestih ter o pravni državi, pri čemer je treba opozoriti, da so bili rast in delovna mesta v času konjunkture ustvarjena umetno in so temeljila na velikem zadolževanju gospodarstva, o pravni državi pa bodo govorili ljudje, ki dnevno diskvalificirajo katero koli institucijo pravne države in ki so te institucije v temeljih spodjedali tudi v času, ko niso bili opozicijski politiki. Zavedati se je treba, da zdravo rast ter kakovostna, trajna in vzdržna delovna mesta lahko dosežeš zgolj z velikimi napori in dolgoročnimi vlaganji, ne pa s pomočjo bližnjic.
Gregor Golobič ne obžaluje, da je bila stranka Zares del koalicije. Pred tremi leti smo v koalicijo vstopili ne zaradi strahu pred Janezom Janšo, pač pa zaradi ambicije in prepričanja, da imamo somišljenike, ki iskreno mislijo, da je treba prekiniti z dotedanjo tradicijo omenjenih bližnjic. A žal smo v koaliciji postali osamljeni, vsa naša opozorila so bila preslišana, nič se ni spremenilo na bolje. Sami smo ostali pri vprašanju TEŠ 6, pri patrijah, vlogi AUKN, medijski zakonodaji itd. Simptomi zatiskanja oči pred realnimi problemi te države so nas prignali do odločitve, da v takšni vladi ne želimo več sodelovati. “Biti del koalicije je bil poskus, ki je bil vreden, vendar pa je do neke mere spodletel. A to je pač realnost politike,” je ocenil Golobič. Stranka Zares je izgorevala na tem oltarju in pri tem zelo neegoistično pustila ob strani strankarsko računico. “Prav je, da smo se tako odločili in prav je tudi, da smo dali priložnost Borutu Pahorju. Imel je našo podporo, celo mnogo več, kot smo bili mi deležni njegove. A v nekem trenutku se ni bilo mogoče več slepiti, kar pa nikakor ne pomeni, da bi se hoteli distancirati in da ne prevzemamo odgovornosti za tisto, kar je bilo storjeno. Vendar pa je treba znati realno oceniti stanje in razumeti sporočila – tako od zunanje kot notranje javnosti.“
V koalicijo in politiko nas je pripeljala vsebina, pri kateri ostajamo in vztrajamo. Tudi v prihodnjem sklicu državnega zbora, ko bomo najverjetneje v opoziciji, naš glas ne bo utihnil. Svet stranke je prejšnji teden sklenil, da bo 15. oktobra v Ljubljani konvencija stranke, na kateri bomo predstavili nov programski dokument. Že prihodnji teden bomo predstavili osnutek tega dokumenta, ki sam po sebi seveda ne predstavlja čarobne palice, saj nimamo iluzij, da kaj takšnega obstaja, je napovedal Golobič. Zagotovo pa bo Zares na podlagi idej in programa tudi na bližajočih se volitvah konkurenčna stranka.
Predsednik Zaresa pozdravlja nastanek nekaterih civilnih pobud, ker krepijo moč glasu, ki s ukvarja z resnimi razvojnimi vprašanji, ki niso ideološka in od katerih je odvisna prihodnost te države. V stranki Zares smo odprti za sodelovanje in pripravljeni na dialog o pomembnih vsebinskih vprašanjih.
Vse bolj se kaže, da prihaja do nekaterih dogovorov med obema “velikima navideznima rivaloma” SD in SDS. “Tudi blokiranost te vlade, da ni storila nič pri tako evidentni mahinaciji, ki se jo razglaša za predvolilni trik, Patrii, kaže na neko strinjanje ali izogibanje problemu, ki je lahko podlaga za sodelovanje v prihodnje.” Golobiča ne skrbi samo povezovanje omenjenih dveh strank, temveč vsebina, ki jih bo povezala. Ob včerajšnji obravnavi zaupnice vladi na seji državnega zbora smo bili priča pomenljivemu koketiranju posameznikov iz SD in SDS, ki so se strinjali v tem, da je stranka Zares glavni krivec za vse probleme v državi. Ta “ujemanja” se kažejo tudi na nekaterih drugih področjih, kjer je Zares s svojimi stališči ostala sama, denimo na področju energetike, upravljanja z državnim premoženjem ipd.
“Imamo opravka s spreobrnjenim svetom. Te dni smo lahko videli posnetek Pahorja, kako je leta 1998 pozival Drnovška, da naj odstopi kot predsednik vlade, češ da je situacija nevzdržna. Sam seveda ni pomislil, da bi v situaciji, ki je neskončno bolj nevzdržna, storil enako. Imamo opravka z njegovim antipodom, Janšo, ki pravi, da je vsaka opcija, ki ne predpostavlja volitev in legitimnosti novega sklica parlamenta, izdaja in zloraba. A leta 2000, ko je bilo samo šest mesecev do volitev, ko bi lahko brez težav šli na predčasne volitve, je bila vsa doktrina legitimnosti pojedena s skušnjavo oblasti,” je med drugim še dejal Golobič.
[Zares] 2011-09-21_Gregor_Golobič-o_aktualnem_po_ne-zaupnici from Za Res on Vimeo.