Generalni direktor policije naj odstopi
Podpredsednik Zaresa dr. Branko Lobnikar se je danes za medije odzval na poročanje nekaterih medijev v zvezi z nedopustnimi dogajanji na policiji, zlasti z zamenjavo policijskega atašeja v Beogradu. Generalnega direktorja policije Jožeta Romška je znova pozval k odstopu.
Marca letos smo spremljali eno izmed afer, povezanih z vodenjem slovenske policije in notranjega ministrstva. Šlo je za postavljanje šotorov za rojstnodnevno zabavo ministrovega svetovalca Bojana Lunežnika, najeta delovna sila pa so bili pripadniki specialne enote slovenske policije. Minister Mate, ki je bil na rojstnodnevni zabavi, ni opazil nič nenavadnega, zato je odstopil zgolj poveljnik specialne enote, ministrov svetovalec pa je bil premeščen iz kabineta ministrstva na manj ugledno delovno mesto. V kakšni drugi državi bi minister morda odstopil. Gotovo bi z ministrstva odšel njegov svetovalec. Najbrž bi odstopil tudi direktor policije. V Sloveniji pa se je vse skupaj zaključilo zgolj z moralno odgovornostjo vpletenih in z opozorilom, da se tako ne dela.
Danes omenjena afera dobiva čisto drugačen epilog. Mediji poročajo, da minister Mate in direktor policije Romšek pred jesenskimi državnozborskimi volitvami želita predčasno zamenjati sedanjega policijskega atašeja v Srbiji (mandat mu poteče 2010) z ministrovim svetovalcem Lunežnikom.
Kot so prejšnji teden poročali nekateri mediji, je vodstvo policije policijskemu atašeju 23. maja 2008 izreklo opozorilo pred redno odpovedjo, ker naj ne bi bil dosegljiv v času protislovenskih demonstracij v Beogradu 17. februarja 2008 in ga nato 9. junija 2008 s sklepom odpoklicali nazaj v Slovenijo. Sočasno so v policiji zaposlili dotedanjega tesnega sodelavca ministra Bojana Lunežnika in ga začeli pripravljati na nalogo policijskega atašeja v Beogradu. Dogajanje z Lunežnikom je po mnenju medijev časovno povezano, saj je Lunežnik prejšnji položaj zaradi šotorske afere izgubil v začetku marca, takrat pa je policijski vrh začel tudi postopek odpoklica iz Beograda.
Mediji tudi poročajo, da naj bi direktor policije Romšek izrekel disciplinski ukrep, ki je bil podlaga za odpoklic iz Beograda, šele po pretečenem 60-dnevnem zakonskem roku, minister Mate pa naj bi kasneje zlorabil določilo iz pravilnika o policijskih atašejih, saj je Lunežnika za novega atašeja izbral brez razpisa, kar pravilnik omogoča samo v izjemnih primerih.
Omenjeno ravnanje, kot že tolikokrat doslej, zgolj potrjuje naše trditve o delu in odgovornosti ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja, da slednji zaradi političnih, strankarskih in osebnih koristi izvaja absolutno oblast nad policijo, pri tem pa mu izdatno asistira generalni direktor policije Jože Romšek.
Na nenehno vmešavanje “policijskega ministra” Dragutina Mateja v delo policije nenazadnje kažejo tudi številne preostale afere (Erhatič, Seme, Strojan, Grčarice, Plut, Hotiza itd). Zato bi lahko ministra poimenovali tudi kar “minister za afere“, ki se z njim vlečejo že vse od razvpite trgovine z orožjem, službovanja na veleposlaništvu v Sarajevu itd.
Generalni direktor policije Jože Romšek, ki bi moral skrbeti za integriteto policije in policistom in policistkam omogočati, da kakovostno, profesionalno in neodvisno od katerekoli oblasti opravljajo svoje delo, se je izkazal zgolj kot dosledni izvajalec navodil ministra za notranje zadeve. Ugotovimo lahko, da kot prvi mož slovenske policije ni storil ničesar, da bi preprečil politizacijo policije, da bi policijsko organizacijo obvaroval pred škodljivimi kadrovskimi menjavami po načelu politične kompatibilnosti in da bi preprečil vmešavanje politike v delo policije. S tem Jože Romšek ni samo zanemaril svojih dolžnosti, ampak je po našem prepričanju izgubil vso strokovno avtoriteto in verodostojnost, da vodi tako pomemben organ, kot je slovenska policija. Zato ga pozivamo, da v interesu ohranitve dostojanstva policije odstopi.