Gantar o delu varnostnih in obveščevalnih služb
Poslanec Zaresa, sicer tudi predsednik Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, dr. Pavel Gantar je v izjavi za medije komentiral današnjo, za javnost zaprto obravnavo Poročila o delu Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb za leto 2007 na seji državnega zbora. Po njegovem mnenju in na podlagi daanšanje razprave je Poročilo sprejemljivo za večino poslank in poslancev državnega zbora.
Uvodoma je Gantar pojasnil, da “Poročilo vsebuje prilogo A o domnevnem dogovarjanju o incidentih v Piranskem zalivu in prilogo B – stališče in ocene komisije v zvezi z vladnim nadzorom v Sovi.”.
“Kljub temu, da je bila razprava zelo raznovrstna in seveda tudi pogojena s siceršnjimi političnimi stališči posameznih strank, pa sem vendarle dobil vtis, da je bilo poročilo dobro sprejeto, saj tudi ni bil vložen noben amandma, tudi v zvezi z ugotovitvami o dogovarjanju o incidentih v Piranskem zalivu ne“, je dejal Gantar. Izrazil je pričakovanje, da bo državni zbor Poročilo jutri sprejel. Poročilo je dokument, ki je označen s stopnjo tajno, zato o njegovih podrobnostih poslanci ne morejo govoriti. Gantar je poudaril, da je “temeljno sporočilo, ki bi ga lahko izluščili iz današnje razprave na seji državnega zbora je, da zloraba občutljivih obveščevalnih podatkov ni primerna za raznorazne politične konflikte in obračune v državi, in da s tem nobena od strank in vpletenih ničesar ne pridobi, izgubi pa učinkovitost dela te službe in tudi kredibilnost države.”
Ob tem je Gantar pojasnil, da ni podprl predloga nekaterih poslancev, da bi poslušali tonske zapise, ki so nastali ob dogajanju v Piranskem zalivu. Razlog je v tem, da so tonski zapisi delovno gradivo, na podlagi katerih Sova šele oblikuje obveščevalno poročilo. Tonski zapisi pogovorov torej niso dokument, zaradi česar teh tonskih zapisov sploh ni dovoljeno iznašati iz prostorov Sove. “Če bi se državni zbor to odločil storiti, bi storili isto napako, kot jo je storila vlada, ki je naročila kopijo in iznos tonskih zapisov ter izročitev posebni vladni delovni skupini.” Tako se je, ocenjuje Gantar, zgodilo, da se je del teh zapisov znašel v medijih, še preden se je z njimi seznanila parlamentarna Komisija za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb. Gantar iz istega razloga tudi ne odobrava, da se na spletnih straneh vlade še danes pojavljajo fotokopije računov in dokumentov z namenom, da bi se v preteklosti diskreditiralo nekdanjega, zdaj že pokojnega, predsednika države. “To odločitev sem sprejel sam in zanjo tudi sam nosim politično odgovornost.”
Iz Poročila o delu Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb za leto 2007 izhaja pomembna ugotovitev, namreč, da kljub namigom in govoricam Komisija ni našla primerov nezakonitih ravnanj Sove oziroma kot je poudaril Gantar: “Nobenemu slovenskemu državljanu, niti nekdanjemu vodji opozicije Janezu Janši, Sova ni prisluškovala.”
V sklepnem delu je izrazil upanje, da bi bilo dobro, da “tako izkušena politika kot sta Janša in Rop zadeve razčistita sama, mogoče celo brez sodišča, saj zadeva nobenemu od njiju ni v čast“.