Gantar: DZ naj interventni zakon uvrsti na že sklicano izredno sejo
Poslanska skupina Zares je na kolegij predsednika državnega zbora danes naslovila predlog za širitev dnevnega reda jutrišnje seje kolegija, in sicer s predlogom za obravnavo zakona o interventnih ukrepih za leto 2012, kot tudi s predlogom novele zakona o javnih financah. Kot je na novinarski konferenci pojasnil dr. Pavel Gantar, se je v minulih dneh o t. i. interventnem zakonu pogovarjal tako s socialnimi partnerji kot tudi predsedniki političnih strank. Večina strank, razen DeSUS in SNS, je pripravljenih podpreti zakon in se s podpisom posebne izjave zavezati, da ne bodo posegale v plačna razmerja javnih uslužbencev brez soglasja oziroma dogovora s socialnimi partnerji.
Četudi pogovori še niso končani in soglasje s socialnimi partnerji še ni doseženo v celoti, Gantar predlaga, naj kolegij predsednika državnega zbora t. i. interventni zakon vendarle uvrsti na izredno sejo DZ, ki bo 17. novembra. Do seje matičnega delovnega telesa bi bilo tako še nekaj dni časa, da se doseže uskladitev o predlaganem zakonu. V kolikor te uskladitve ne bi dosegli, pa v Zaresu predlagamo, da bi sprejeli okrnjen zakon, v katerem bi ostal le člen o zamrznitvi plač javnim funkcionarjem. S tem bi naredili vsaj simbolno gesto, da so se javni funkcionarji pripravljeni odreči zvišanju plač.
Kot je spomnil Gantar, je bilo na kolegiju predsednika državnega zbora že pred časom dogovorjeno, da je treba pred obravnavo interventnega zakona na seji DZ doseči soglasje s socialnimi partnerji. V ta namen je bila pripravljena izjava, s katero bi se stranke zavezale, da ne bodo posegale v plačna razmerja javnih uslužbencev brez soglasja socialnih partnerjev. Izjavo so doslej podprle stranke Zares, SLS, DSD, Lista Virant, Pozitivna Slovenija in TRS, nasprotujeta pa ji DeSUS in SNS. Gantar je prepričan, da bi lahko, če bi vse stranke podprle to izjavo, dosegli soglasje s sindikati, ki ga še ni.
Po pogovoru s predsednikom SDS Janezom Janšo je Gantar mnenja, da so predlogu naklonjeni tudi v tej stranki. “Rezultat pogovora sicer ni bil niti ne niti eksplicitni da, vendar se zdi, da SDS misli, da je treba kaj narediti še pred volitvami. Tudi predsednik stranke Janez Janša je v izjavi za medije povedal, da podpira vse ukrepe pred volitvami, ki bi bili usklajeni s socialnimi partnerji, tako da bi lahko dejansko njegov glas šteli kot za,” je pojasnil Gantar.
Predsednik SD Borut Pahor je bil do pobude zadržan, včeraj pa je izjavil, da bo vlada s pismom predlagala poslanskim skupinam, naj sprejmejo zakon v neokrnjeni obliki. To je precej nenavadno, je ocenil Gantar. “Predsednik vlade ali ne ve, kakšno je stanje stvari, ali pa obupno zamuja, kajti zakon, ki ne bo usklajen s socialnimi partnerji, nima možnosti, da bi bil uvrščen na dnevni red državnega zbora, če bi pa bi že bil uvrščen, pa bi mu sledil veto. Če bi uspeli ubraniti veto, pa bi sledilo zbiranje podpisov za referendum, ki bi bil po novem letu.”
Na strani sindikatov je Konfederacija sindikatov javnega sektorja naklonjena sprejemu modificirane verzije zakona, ob predpogoju, da stranke podprejo omenjeno izjavo, pogajalska skupina sindikatov pa je za zdaj še proti.
Po pogovoru z nekaterimi ministri Zares kolegiju predsednika državnega zbora predlaga tudi obravnavo zakona o spremembah zakona o javnih financah na izredni seji. Zakon je po Gantarjevih besedah pomemben predvsem zato, ker prinaša omejitev bruto zadolževanja sektorja države na največ 48 odstotkov BDP in omejitev jamstev države za poroštva na največ 20 odstotkov BDP (t. i. zlato fiskalno pravilo).
Sprejetje obeh zakonov, t.i. interventnega zakona in zakona za vzdrževanje fiskalne discipline, bi pomenilo, da so politični odločevalci, skupaj s socialnimi partnerji, sposobni sprejeti ukrepe, ki stabilizirajo javno finančne razmere tudi v času pred volitvami. Obenem pa bi tako novi vladi kot socialnim partnerjem omogočili nekaj mesecev časa za dogovor o strukturnih in drugih ukrepih, ki bi zagotovili nadaljnjo trdnost javnih financ in spodbujanje novega razvojnega ciklusa.
Odgovori na vprašanja novinarjev: