Franco Juri izrazil podporo prizadevanjem za izpustitev kubanskih političnih zapornikov
Slovenijo je v četrtek, 8. septembra 2011, obiskala Kubanka Irma Gonzalez, hči enega od petih kubanskih državljanov, ki so že 13. leto zaprti v ZDA zaradi obtožb s političnim ozadjem. Gonzalezovo so med drugim sprejeli tudi v državnem zboru. Skupaj z vodjo poslanske skupine Zares Francom Jurijem sta na novinarski konferenci javno pozvala k podpori naše države prizadevanjem za izpustitev omenjene peterice.
Obisk Irme Gonzalez v Sloveniji je del prizadevanj družin zaprtih Kubancev, da vendarle dosežejo njihovo izpustitev in rešitev tega dolgo trajajočega vprašanja, ki je po vseh teh letih predvsem humanitarno, ima pa tudi močne politične in pravne dimenzije. Njihovi pozivi so sicer naslovljeni na administracijo ameriškega predsednika Baracka Obame, pri tem pa računajo na pomoč mednarodne skupnosti, tudi Slovenije.
Rene Gonzalez je skupaj s še štirimi Kubanci v zaporu od septembra 1998. Aretirani so bili v Miamiju, kjer so nadzorovali skupine, odgovorne za teroristične napade na kubanske cilje. Tožilstvo jih je nameravalo sprva obtožiti vohunjenja, ker tega niso mogli dokazati, pa so bili nato obtoženi zaradi zarote z namenom vohunjenja in umora. Trije so bili sprva celo obsojeni na dosmrtni zapor, kasneje pa so jim kazni nekoliko omilili.
Kot že leta opozarjajo družine in prijatelji zaprtih in kot je na novinarski konferenci ponovila Irma Gonzalez, je bilo sojenje že od samega začetka politično motivirano, poleg tega pa so bile peterici kršene njihove pravne in tudi človekove pravice – med drugim že s tem, da je sojenje potekalo v Miamiju, ki ima dolgo zgodovino sovražnega odnosa do kubanskih oblasti. “To je političen primer, ne proti peterici, ampak proti Kubi,” je poudarila Gonzalezova.
Po njenih besedah so vsa ta leta skušali izpustitev peterice doseči tako po sodni poti – ta je bila s tem, ko je ameriško vrhovno sodišče leta 2009 zavrnilo revizijo primera, bolj ali manj izčrpana – kot tudi po politični poti. Pri slednji je ključen predvsem pritisk na ameriško administracijo, da naj vendarle sprejme določene korake in pospeši izpustitev zaprtih.
Po zaslugi “kampanje solidarnosti”, pri kateri vztrajajo že leta, so na svojo stran pridobili številne znane osebnosti z vsega sveta, je še poudarila. Med drugim je podporo njihovim prizadevanjem izrazilo deset Nobelovih nagrajencev, mednarodne humanitarne organizacije, kot je Amnesty International, ob nedavnem obisku na Kubi se je za izpustitev peterice zavzel tudi nekdanji ameriški predsednik James Carter.
In del te kampanje, s katero skušajo dvigniti zavedanje javnosti o primeru in v kateri zato zelo pomembno vlogo igrajo mediji, je tudi Irmin obisk v Sloveniji. Že lani sta sicer našo državo obiskali tudi njena mati Adriana Gonzalez in soproga še enega od zaprtih Olga Salanueva. Tako kot že lani je Franco Juri znova izrazil podporo njihovim prizadevanjem in napovedal korake v tej smeri.
Kot je napovedal, bosta skupaj s predsednico Odbora DZ za zunanjo politiko Janjo Klasinc pri zunanjem ministru Samuelu Žbogarju posredovala, da bi se Slovenija ob vsaki priložnosti angažirala za izpustitev peterice. Znova je napovedal tudi posredovanje pri predstavnikih veleposlaništva ZDA v Sloveniji “v upanju, da bo Slovenija delček humanitarnega mozaika, ki nastaja okrog te zgodbe”. “Najhujša bi bila pozaba,” je še opozoril Juri.
Posnetek celotne izjave: