Etični kodeks poslancev Državnega zbora
Vodja poslanske skupine Zares, Franco Juri, je predstavil osnutek priporočil etičnega ravnanja (Etični kodeks) poslancev Državnega zbora RS ter izrazil stališče do jutrišnje obravnave zahteve SDS in SNS za razrešitev predsednika Državnega zbora, dr. Pavla Gantarja.
V uvodu je Franco Juri spomnil na razpravo, ki je pred dnevi potekala v državnem zboru, ob obravnavi družinskega zakonika in izrazil izredno zaskrbljenost nad nivojem razprave, ki je bila s strani opozicije sovražna, nestrpna ter je izražala nespoštovanje do drugače mislečih oziroma kakorkoli drugačnih.
Etična načela, ki bi ohranjala nivo razprave na primerni ravni so očitno nujna za ohranjanje ugleda državnega zbora. Tako kodeks določa, da mora poslanec pri opravljanju svoje funkcije izkazovati spoštovanje do vseh posameznikov in sprejemati različnost. Govoriti mora spoštljivo in tako, da varuje ugled državnega zbora.
Politična etika zavzema območje med osebno moralo in nazori ter politično in pravno ureditvijo družbe. Gre predvsem za razmerje med človekovimi osebnimi pravicami in nazori ter v družbi uveljavljenimi političnimi pravicami in nazori. V začetku 21. stoletja kot obdobju postmoderne dobe vprašanja, ki zajemajo tudi probleme politične etike oz. odgovornosti, čedalje bolj stopajo v ospredje. Na to nas opozarjajo tudi številne raziskave, ki navajajo, da postavitev osnovnih političnih etičnih norm pomembno prispeva k spoštovanju demokratičnih temeljev družbe ter krepi zaupanje v demokratični sistem kot tak.
V nadaljevanju je Franco Juri izrazil še stališče do jutrišnje obravnave predloga SDS in SNS za razrešitev predsednika DZ RS, dr. Pavla Gantarja. Poudaril je, da je to zgolj še en poskus opozicije, namenjen spodkopavanju kredibilnosti parlamenta, kar je razvidno iz predlaganega besedila zahteve za izredno sejo Državnega zbora, ki je bilo napisano bolj kot politični referendumski pamflet kot pa priporočilo, o katerem bi lahko razpravljal Državni zbor.
Franco Juri ocenjuje, da predsednik Državnega zbora niti ni imel druge izbire kot da zahtevo za izredno sejo predlagateljem vrnil v popravek. Izredna seja bi se tako zgodila po referendumski nedelji, s čimer pa jim je predsednik državnega zbora očitno vzel šov, kar potrjuje tudi dejstvo, da so predlagatelji to zahtevo nato umaknili in se odločili, da bodo, kot že enkrat doslej, raje zahtevali odgovornost predsednika Državnega zbora.