Drugi obisk Zares v azilnem domu
Poslanka Majda Širca in podpredsednik stranke Zares – nova politika Franci Kek sta danes že drugič obiskala Azilni dom na Viču v Ljubljani, kjer sta se pogovarjala z vodstvom doma. Na prvem srečanju sta s sodelavci prisluhnila težavam in pripovedim prosilcev za azil, nastanjenih v azilnem domu.
Za obisk sta se odločila zaradi premajhnega števila odobrenih prošenj za azil. Med prosilci so tudi izobraženi in usposobljeni ljudje, ki bi lahko marsikaj počeli in bi bili koristni za slovensko družbo.
Kot je po končanem sestanku z vodstvom azilnega doma v izjavi za javnost povedal Franci Kek, je prišlo lani v azilni dom več kot 400 ljudi, od tega so pristojni organi obravnavali 194 prošenj za azil, pozitivno pa je bilo rešenih zgolj devet primerov ali samo 3,9 odstotka. “To se nam zdi zelo malo. Tudi vodstvo doma je dejalo, da obstoječi predpisi in zakoni ne omogočajo, da bi podelili več statusov, čeprav menijo, da je v domu nekaj ljudi, ki bi si zaslužili pridobitev tega statusa, celo kakšnih 10 odstotkov,” še pravi Kek. Trenutno je v azilnem domu 90 prosilcev za azil.
“Razlogi za nizko število odobrenih prošenj so zelo, kot sva slišala od vodstva, dvoumni, in se lahko včasih izrabljajo,” je menila Majda Širca. Opozorila je, da bi v prihodnje kazalo imeti več občutka za določene primere in ne toliko dvomiti v razloge, zakaj prihajajo k nam. “Ljudje, ki zapustijo svojo državo, imajo res velike težave in dovolj utemeljene razloge in ni nujno, da so vsi kriminalci,” je zatrdila Majda Širca. Kot je dodala, so prosilci za azil redko uslišani, postopki za pridobitev državljanstva pa so zelo zapleteni, strogi in od nekdaj zahtevni. Zato Širca ne more trditi, da je Slovenija odprta država za ljudi, ki prihajajo od zunaj. “Introvertiranost je značilna za nas,” je prepričana Širca.
Sogovorniki so razpravljali tudi o morebitnih drugačnih rešitvah za pridobivanje različnih statusov za prosilce za azil, kot jih določa veljavna zakonodaja. Na ta način bi lahko našli izhod oziroma rešitev za vse tiste osebe, ki po sedanjih postopkih ne dobijo statusa begunca, za Slovenjio pa bi bilo dobro, da ostanejo. Kot sta napovedala Širca in Kek, bomo v Zaresu tudi v prihodnje budno spremljali dogajanje na tem področju.